A vizsgálat egyebek között arra derített fényt, hogy már mintegy két évvel az Oszama bin Laden vezette al-Kaida terrorszervezet által elkövetett támadások előtt a CIA tudott arról: a washingtoni védelmi minisztériumnak, a Pentagonnak irányított repülőgép két eltérítője terrorista kapcsolatokkal rendelkezett, és San Diegóban olyan muzulmán körökben mozogtak, ahová egyébként az FBI ügynöke is beépült. Csak éppen a két szervezet nem tájékoztatta egymást a rendelkezésre álló információkról, noha ebben az esetben a kölcsönös tájékoztatás "a legjobb esélyt nyújtotta volna a szeptember 11-i összeesküvés leleplezésére" - fogalmazott a dokumentum.
A jelentés élesen bírálta mind a CIA, mind az FBI tevékenységét a terrortámadások előtti hónapokban is. Arra mutatott rá, hogy a két szervezet jóformán semmit nem tett az al-Kaida általi fenyegetés ellensúlyozására, noha állítólag már jóval korábban tudtak arról, hogy Oszama bin Laden terrortámadást készít elő az Egyesült Államok ellen.
Washingtoni értesülések szerint a jelentés közzététele előtt heves viták voltak a kormányzat, illetve a bizottság között. A Bush-kormány illetékeseinek sikerült elérniük, hogy a külföldi kormányokkal, mindenekelőtt Szaúd-Arábiával való együttműködéssel kapcsolatos részek végül nem kerültek nyilvánosságra. Rijád szerepe továbbra is titokzatos, a bizottság - mint kiszivárgott - hajlott arra a következtetésre, hogy Szaúd-Arábia támogatta a terroristákat. Szaúd-Arábia washingtoni nagykövetsége mindenesetre már előzetesen cáfolt mindenfajta rijádi kapcsolatot.
A jelentésben leginkább elmarasztalt CIA és FBI igyekezett kisebbíteni a dokumentumban foglalt vádak súlyát. Mindkét hírszerző szervezet képviselői azt állították, hogy a dokumentum valójában semmifajta új információt nem tartalmaz, ugyanakkor hozzátették: a vázolt kommunikációs hiányosságok leküzdésére megtették a szükséges lépéseket. (MTI)