Országos sztrájk és összecsapások Chilében

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Százharminc embert állított elő a chilei rendőrség szerdán Santiago de Chilében és több városban az egész országra kiterjedő sztrájk nyomán kitört összecsapások során. A fővárosban könnygázt is bevetettek a kormányépületek felé tartó tüntetők ellen.

Tizenhárom év óta - amikor Chile visszatért a demokráciához - ez volt az első országos szintű sztrájkmozgalom, amelyet a Chilei Dolgozók Egységes Központja (CUT) nevű szakszervezet hirdetett meg. A BBC szerint a nyolcvanas évek óta nem volt ekkora országos sztrájk. A demonstrálók "a munkáltatók visszaélései ellen és a munkavállalók méltóságáért" jelszóval, jobb munkafeltételeket és átfogóbb segélyezést követelve vonultak az utcákra. A fővárosban a rendőrség könnyfakasztó gránátokat és vízágyúkat vetett be a kormány székháza felé tartó háromezres tömeg ellen, amely válaszul kőzáport zúdított a biztonsági erőkre.
A 5,45 millió lakosú Chilében a CUT-nak 640 ezer tagja van. A chilei szakszervezetek közül a CUT legnagyobb azóta, hogy Augusto Pinochet diktátor-elnök rendszere 1990-ben megbukott. A szakszervezeti vezetők kijelentették, a rendőrökkel összecsapó tüntetők nem CUT-tagok voltak. A vezetők szerint a sztrájk alatt az ország gazdasági-üzleti tevékenységének 80 százaléka leállt, az alapvető közszolgáltatások azonban működtek. Jose Miguel Insulza belügyminiszter tagadta, hogy az országban leállt volna a termelés és az üzleti tevékenység. (MTI)