Bagdadi merénylet: bűnrészesek lehettek a biztonságiak

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Az ENSZ alkalmazásában álló biztonsági emberek segíthettek a világszervezet bagdadi központja elleni merénylet elkövetőinek - közölte pénteken egy ENSZ-forrás. A keddi merényletben 23 ember, közöttük Sergio Vieira de Mello, az ENSZ iraki megbízottja is életét vesztette.

A neve elhallgatását kérő alkalmazott szerint a merénylőknek egészen biztosan bűntársaik voltak a megtámadott épületben, a Canal Hotelben. A megbukott iraki rezsim titkosszolgálati ügynökei kapcsolatban álltak a hotelben dolgozó biztonsági emberekkel - közölte a forrás az AFP-vel.
A bagdadi merénylet kivizsgálására rendelt amerikai szakértők ezt a feltételezést is figyelembe veszik - írta a The New York Times internetes kiadása. A csütörtök esti írás szerint az ENSZ-székhelynek otthont adó épület biztonsági őrei maguk is egykor a régi rendszer titkos ügynökei voltak - a rezsim idején az ENSZ-en belüli helyzetről adtak jelentéseket az iraki titkosszolgálatnak. A háború után pedig a világszervezet megtartotta őket alkalmazásában. "Úgy véljük, hogy az ENSZ-székhely védelme súlyosan veszélyeztetett volt" - közölte egy amerikai tisztségviselő a napilappal. Véleménye szerint több momentum is gyanúra ad okot: a támadásban használt teherautó behajtása, az akció pontos időzítése és az, hogy a bomba éppen Sergio Vieira de Mello ENSZ-megbízott 3. emeleti irodája alatt robbant fel.
A The New York Times ezen értesülésére reagálva Fred Eckhard ENSZ-szóvivő elmondta: Kofi Anna ENSZ-főtitkár Bagdadba küldte biztonsági tanácsadóját a merénylet körülményeinek kivizsgálására, az összeesküvés-elméletek azonban nem segítik a helyzet feltárását. A keddi merénylet előtt az ENSZ egyik bagdadi illetékese visszautasította azt az amerikai javaslatot, miszerint a világszervezet székháza körül meg kellene erősíteni biztonsági szolgálatot - nyilatkozta pénteken egy európai diplomata, aki úgy tudja, hogy a később áldozatul esett de Mello nem értesült erről. A diplomata szerint az ENSZ nem akart amerikai katonai védelmet az épület körül, hogy még csak a látszatát is elkerülje a szövetséges erőkkel való összejátszásnak. (MTI)