Jaap de Hoop Scheffer lesz a NATO új főtitkára

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Jaap de Hoop Scheffer jelenlegi holland külügyminiszter lesz a brit George Robertson utódja a NATO főtitkári posztján.

A döntést hétfőn az észak-atlanti védelmi szövetség tagállamainak képviselői hozták meg Brüsszelben. A holland diplomácia 55 éves vezetője, az eddig kereszténydemokrata színekben politizáló De Hoop Scheffer várhatóan három hónapon belül átveszi a NATO irányítását a brit Robertsontól.
Jaap de Hoop Schefferrel a 19 NATO-ország talán legfelkészültebb diplomatája került az 1949-ben alakult atlanti szövetség gépezetének élére - írja az MTI. Egész pályafutását a külügyek területén futotta be, dolgozott hazája brüsszeli NATO-misszióján és négy ízben volt a külügyminisztérium főtitkára, azaz a miniszter után legfontosabb embere. Kiválasztása a NATO-ban szokásos egyhangú döntéssel történt és órákkal a hír felröppenése után siettek kifejezni jókívánságaikat a tagországok.
Mivel a főtitkárt hagyományosan az európai tagországokból választják ki, már korábban tisztázódott, hogy a nagy országok most nem kerülhetnek sorra, elvégre az utóbbi időben Lord Robertson brit, előtte Javier Solana spanyol, Manfred Wörner német volt, francia politikus pedig szóba sem kerülhet, hiszen az ország a NATO-ban a félig kívülálló furcsa szerepét játssza. A három új tagországnak is korai lett volna még a főtitkári tisztség, Aleksander Kwasniewski lengyel elnök körül alaptalan volt a találgatás, valószínűleg ő maga is inkább csak az esetleges pályázása hatását kívánta lemérni.
A déli országok közül szóba került egy olasz - De Martino védelmi miniszter - és egy portugál - Antonio Vitorino, korábban védelmi miniszter, jelenleg az Európai Bizottság tagja -, ő viszont szocialista, s furcsa lett volna három szociáldemokrata főtitkár egymás után, miközben Európában évek óta a jobboldal került fölénybe - és mellesleg a legtöbb szociáldemokrata párt hangosan ellenezte az iraki katonai beavatkozást is.
Az észak-európaiak látszottak a legjobb kompromisszumos megoldásnak, a válogatás azért tartott elég sokáig, mert egyik szóba került jelölt sem volt elég meggyőző. Sem a fiatal norvég védelmi miniszter, Kristin Krohn Devold, sem a volt dán kormányfő, a szociáldemokrata Rasmussen. Így futott be a szintén északinak tekinthető Hollandia külügyminisztere, aki utolsóként jelent ugyan meg a színen, de akit kollégái egyöntetűen sokra becsülnek.
Az iraki kötélhúzás megpróbáltatásai után Scheffernek szüksége lesz minden diplomáciai tapasztalatára, hogy segítsen behegeszteni az akkor kapott sebeket, s egyengesse a szövetség útját feltehetőleg egy teljesebb iraki szerepvállalás felé, ami kicsiben már megkezdődött a középső szektorért felelős Lengyelország külső támogatásával. (MTI)