Visegrádi csúcs: nincs egyetértés a nemzeti kisebbségek jogairól

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A visegrádi négyek csúcstalálkozóján Csehország, Lengyelország és Szlovákia nem foglalt állást egyértelműen arról a magyar javaslatról, hogy az európai alkotmány a nemzeti kisebbségek jogait is rögzítse.

Vladimír Spidla cseh, Leszek Miller lengyel, Mikulás Dzurinda szlovák és Medgyessy Péter magyar kormányfő az európai alkotmányról, illetve az azzal foglalkozó, a hét végén kezdődő római kormányközi konferenciáról tárgyaltak szerdán a Prágától mintegy 50 kilométerre délnyugatra fekvő Dobrísban.
Medgyessy Péter miniszterelnök a nemzeti kisebbségek jogairól nyilatkozva leszögezte: a közös állásfoglalás hiánya ellenére a témát felveti a római kormányközi konferencián. Mikulás Dzurinda szlovák kormányfő Medgyessy szavaira reagálva kijelentette: a kisebbségi jogok rögzítésének kérdését az európai konventben sem fogadták el, s a szlovák fél ezért nem tartja szükségesnek, hogy e témát a kormányközi konferencián felvessék. "Mi azon az állásponton vagyunk, hogy minden ember egyenlő, fajra, nemzetiségre, vallásra való tekintet nélkül. Az általános emberi jogok listája része lesz az európai alkotmánynak, s mi ezt elegendőnek tartjuk, s ezt fogjuk képviselni a konferencián is" - szögezte le Dzurinda. Leszek Miller lengyel kormányfő a tanácskozáson érdemlegesen nem szólt hozzá a témához, míg Vladimír Spidla cseh kormányfő azt mondta: a csehek ezzel eddig nem foglalkoztak, így nincs is semmiféle hivatalos állásfoglalás. Miller ugyanakkor megjegyezte, hogy Varsó a kormányközi konferencián támogatni fogja partnerei minden olyan javaslatát, amely nem ellentétes Lengyelország nemzeti érdekeivel.
Spidla szerint a csúcstalálkozón egyetértés volt abban, hogy az európai alkotmánynak feltétlenül rögzítenie kell az egy ország - egy biztos elvet, illetve az elnöki tisztség rotációs rendszerét. A visegrádi országok nem zárják ki, hogy az elnöki tisztséget országcsoportok is betölthessék. A négy kormányfő egybehangzóan úgy véli, hogy az Európai Unió keretében létrehozandó fegyveres erők semmiképpen sem képezhetik a NATO alternatíváját, s megengedhetetlen, hogy az unión belül exkluzív védelmi csoportok alakuljanak. Ami a döntéshozatali mechanizmusokat illeti, a visegrádiak azt szeretnék, ha megmaradna a minősített többség elve. A visegrádiak támogatják azt a javaslatot is, hogy az alkotmány preambulumában legyen utalás Európa keresztény gyökereire. (MTI)