”Tudatában annak, hogy Székelyföld autonómiája nem sérti Románia területi integritását és nemzeti szuverenitását, kinyilvánítjuk igényünket az önigazgatásra, az autonómiára, megfogalmazzuk követelésünket Székelyföld Autonómia Statútumának törvény általi jóváhagyására” – hangzik a Sepsiszentgyörgyön megalakult tanács követelése. Mint hozzátették: „az autonómiát a demokratikus jogállamra jellemző eszközökkel, az Európa Tanács 2003/1334. sz. ,határozatában feltüntetett módon és elvek alapján, a parlamenti demokráciában érvényesülő elvárások révén akarjuk elnyerni”. Továbbá, „700 ezer székelyföldi lakos nevében igényeljük a nemzetiségi alapon nyújtandó kettős állampolgárságot”.
Markó Béla, az RMDSZ elnöke a hvg.hu–nak elmondta, a szövetség nem ért egyet az SZNT-nek nevezett kezdeményezéssel, amelyet az RMDSZ-el szembeni megosztó kísérletnek tart. „Az erdélyi magyarság csak akkor fog autonómiát kapni, ha megerősödik. Legfontosabb célunk, hogy erős önkormányzatok jöjjenek létre, rajtuk keresztül megvalósuljon az erdélyi magyarság önrendelkezése. A szövetség eddig is e cél érdekében tevékenykedett eddig is, és ezt tekinti feladatának a jövőben is” - hangsúlyozta Markó Béla.
Az RMDSZ visszautasította a Nemzeti Tanács vádjait, és jelezte, kizárja a szövetségből azokat a tisztségviselőket, akik belépnek az új szervezetbe. A tanács megalakulását élesen bírálták és alkotmányellenesnek nevezték más romániai pártok is. „Székely Nemzeti Tanács nem létezhet, mivel nincsenek székelyek” – fejtette ki véleményét a Szociáldemokrata Párt háromszéki elnöke, Adrian Vlad Casunean. Gabriel Oprea közigazgatási miniszter hangsúlyozta, hogy az alkotmány szerint Románia egy és oszthatatlan, és visszautasította a törvényes feltételektől eltérő, helyi autonómiára vonatkozó kezdeményezést. Hiába érvelt Csapó József, az SZNT elnöke azzal, hogy „a székelyföldi autonómiához nincs szükség alkotmánymódosításra, ezt a folyamatot az Európai Unió által megkövetelt regionális átalakulás, nyolc fejlesztési régió kialakítása keretében képzelik el”. A Nemzeti Liberális Párt szerint „alkotmányellenesnek nevezhető minden olyan szélsőséges törekvés, amely etnikai kritériumok alapján akarja megoldani a regionalizálást”.
A román parlament legnagyobb ellenzéki ereje, a Nagy Románia Párt sem titkolta felháborodását. Corneliu Vadim Tudor, a párt vezetője „alkotmány-, nemzet és Európa-ellenesnek” tartja a megalakult tanácsot. Elsőként kezdeményezte, hogy a felsőház vitassa meg az SZNT-ügyet, ugyanis a törvényhozó testületeknek állást kell foglalniuk a szegregációs törekvésekkel kapcsolatban.
Az Adevarul napilap szerint az SZNT tagjai rövidesen azzal a kéréssel fordulnak a nemzetközi testületekhez, hogy a székelyföldi fejlesztési régió és a térség autonómiája legyen egyik feltétele Románia EU-csatlakozásának. A hvg.hu az EU budapesti képviseletétől azt az infromációt kapta, hogy „az Európai Unió nem szabhatja ezt feltételül Romániának. Az a tény, hogy Románia területén milyen autonóm területek alakulhatnak, és mennyire lehetnek ezek életképesek, szigorúan a román belügy”.