Amerika átmenetileg felfüggesztette az Irán elleni szankciókat

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államok ideiglenes felfüggesztésről hozott döntését az iráni vezetők olyan pozitív jelnek nevezték, amely önmagában még nem rendezheti a két ország viszonyát. Bush elnök szerint az amerikai segítségnyújtás nem is jelenti a kapcsolatok megváltozását.

A washingtoni külügyminisztérium és a pénzügyminisztérium szerdán közzétett rendelete visszamenőleges hatállyal december 27-től számítva kilencven napig engedélyezi az amerikai személyeknek és cégeknek, hogy nem kormányzati segélyszervezetek útján pénzadományokkal támogassák a földrengés sújtotta iráni Bám településen a mentési és helyreállítási munkálatokat. A rendelet értelmében a segélyösszegek előzetes hatósági engedély nélkül átutalhatók Iránba.



Kamal Harazi iráni külügyminiszter üdvözölte az Iránnal szembeni amerikai megszorító intézkedések részleges feloldását, de kijelentette: csak a szankciók végleges és teljes feloldása teremthetne új légkört Teherán és Washington kapcsolatában. George Bush amerikai elnök csütörtökön újévi sajtónyilatkozatában jelezte: a bámi földrengés után Iránnak nyújtott segély ellenére a kétoldalú kapcsolatok javítása akkor lehetséges, ha Teherán beszünteti nukleáris fegyverprogramját, együttműködik a nemzetközi terrorizmus elleni harcban és meghallja a demokráciát követelők hangját.



A még 1979-ben elrendelt szankciók alapján tilos Iránba pénzt utalni kivéve, ha arra a hatóság külön engedélyt ad, ami meglehetősen időigényes eljárás. A pénzügyi szankciók átmeneti feloldása újabb gesztus az Egyesült Államokkal húsz éve semmilyen diplomáciai kapcsolatban nem álló Irán számára. Korábban, közvetlenül a pénteki természeti katasztrófát követően az amerikai kormány felajánlotta országa segítségét, melyet Irán elfogadott. Ennek nyomán húsz év után először landolhatott – ezúttal mentőcsapatokat szállító - amerikai repülőgép Iránban. (MTI)