Székelyföldi autonómiaterv: Tőkés megingathatatlan

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Hivatalosan is alkotmányellenesnek nyilvánította Románia legfelsőbb védelmi tanácsa a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) autonómiatervét. Az Iliescu államfő irányításával ülésező testület azonban nem készül erőszakosan fellépni a tervezet ellen.

Románia legfelsőbb védelmi tanácsa – a testületnek az állam- és kormányfő, a belügy és a védelmi miniszter, továbbá a titkosszolgálati vezetők a tagjai - szerdán foglalkozott a székelyföldi autonómiára vonatkozó kezdeményezéssel. „Ez ellentétes az európai szellemiséggel és a demokrácia szabályaival, nem szabad összekeverni a kisebbségi jogok biztosítását az etnikai elvű területi autonómiával” - jelentette ki a román államfő, majd hozzátette: „ennek ellenére nem fogunk kemény megtorláshoz folyamodni”. Szerinte Európában nincs még egy olyan ország, mint Románia, ahol a nemzeti kisebbségeknek parlamenti képviselete van, és saját frakciói.

A jelek szerint Tőkés Lászlót nem rendítette meg a védelmi tanács kategorikus elutasítása. „Egyedül a parlament illetékes eldönteni a tervezet sorsát” – mondta el a hvg.hu-nak a királyhágó melléki püspök, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke. Szerinte most végre megindulhat az a dialógus, amelynek eredményeként konszenzus alakulhat ki az autonómia ügyében. „Tisztában vagyunk azzal, hogy a parlament vissza fogja utasítani a törvénytervezetet, de az autonómia eszményét nem adjuk fel, felkészülünk a többéves küzdelemre.” Tőkés megerősítette, hogy céljaik egybevágnak az Európai Unió gyakorlatával, a nemzetiségi területi önkormányzatokra számos példa van az unióban.

Hasonlóan látja a helyzetet Toró T. Tibor, Tőkés helyettese az EMNT-ben. „Utópia azt hinni, hogy a román parlament elfogadja a tervezetet, de bízunk abban, hogy néhány év múlva érzelemmentesen lehet majd tárgyalni az autonómiáról”.

Markó Béla, az RMDSZ elnöke szerint fölösleges volt a védelmi tanács összehívása az autonómia megtárgyalására, de hibásnak nevezte az SZNT lépését is. „Akik egy választási évben autonómiatervezetet nyújtanak be, azok vagy rossz politikusok, vagy csak feszültséget akarnak kelteni a román-magyar viszonyban” - mondta.

Adrian Casunean Vlad, a szociáldemokrata párt Kovászna megyei elnökének nyilatkozata alátámasztja Markó félelmeit. „Az etnikai alapú autonómia kezdeményezői – akik saját kormányt, elnököt, rendőrséget és parlamentet akarnak – próbálkozzanak egy kicsit nyugatabbra, és követeljenek Magyarországon területeket maguknak”- fejtegette a román politikus.