USA: előválasztások hét államban

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Egyszerre hét államban - a "szuper hetekben" - csap össze a Demokrata Párt elnökjelöltségére pályázó hét politikus kedden, az amerikai elnökválasztás selejtezőjének harmadik fordulójában. A nagy esélyes ezúttal is John Kerry szenátor.

A szavazás a reggel megkezdődött, eredmény közép-európai idő szerint szerda hajnalban várható. Öt államban - Arizona, Delaware, Missouri, Oklahoma és Dél-Carolina - előválasztásokat (primary), Észak-Dakotában és Új-Mexikóban küldöttválasztó pártgyűléseket (causus) rendeznek. Arizonában és Új-Mexikóban jelentős a spanyol ajkúak aránya. Összesen 269 küldöttet választanak kedden a Demokrata Párt július végi bostoni országos elnökjelölt-állító konvenciójára.



A júniusig elejéig elhúzódó előválasztások tétje, hogy a Demokrata Párt kit küld majd harcba George Bush elnök ellen a november 2-i elnökválasztáson. Az elnöknek saját pártján belül nincs kihívója, így a republikánusok számára az előválasztás most puszta formalitás.



A közvélemény-kutatási adatok szerint John Kerry massachusettsi szenátor, az első két fordulót jelentő iowai és New Hampshire-i megméretés győztese a "szuper heteknek" nevezett államok közül ötben a felmérések élén áll, köztük a két legnépesebb államban, Missouriban és Arizonában. Dél-Carolinában John Edwards észak-carolinai szenátor számíthat a legtöbb voksra. Edwards ebben az államban született, és ha itt nem tud győzni, kiszáll a versenyből. Az állam az első, ahol jelentős - 40 százalék - a fekete szavazók aránya. Az afro-amerikaiak azonban a fehérekhez hasonlóan megosztottak abban, kit támogassanak.



Wesley Clark nyugalmazott tábornok, a NATO európai erőinek volt parancsnoka a szűkebb hazájával, Arkansas-val szomszédos Oklahomában vezeti a felméréseket, de az ő sarkában is ott van John Kerry. A felmérések egykori éllovasa, Howard Dean volt vermonti kormányzó sehol sem számíthat győzelemre, s noha korábban sok reményt fűzött a keddi naphoz, most mégis a szombati michigani és washingtoni erőpróbára készül. A hét államban lemondott a fizetett tévéhirdetésekről is.



A kampány során a vetélytársak bírálatának kereszttüzébe a mezőnyt vezető John Kerry került. Howard Dean képmutatással vádolta a szenátort, mivel egyrészt a Fehér Házba bejáratos nagyhatalmú lobbikat támadja, ugyanakkor maga is különféle érdekcsoportoktól fogadott el támogatást kampányához. Edwards szenátor ugyanezt a vádat lobbantotta Kerry szemére.



Az egyre magabiztosabb Kerry vetélytársaival szemben leginkább már csak George Bush elnököt támadja. A Gallup legfrissebb felmérése szerint a szenátor most 54 százalékkal legyőzné George Bush elnököt, akinek a támogatottsága 46 százalék. Kerry kampányában arról igyekszik meggyőzni a közvéleményt, hogy alkalmasabb az elnöknél az ország megoltalmazására, és emlékeztet rá, hogy ő harcolt háborúban (Vietnamban) és a (vietnami) háború ellen. A szenátor egyik fellépésén azt jósolta, hogy "amilyen az apa, olyan a fia", Bush elnök csak egy hivatali időt fog kitölteni. (MTI)