A CIA igazgatója kiáll az intézményért

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Az amerikai hírszerzés elemzői sosem állították, hogy Irak tömegpusztító fegyverei miatt közvetlen veszélyt testesít meg - jelentette ki csütörtökön George Tenet.

A CIA igazgatója - hónapokig tartó hallgatást követően - a washingtoni Georgetown Egyetemen tartott beszédében elutasította azokat a vádakat, hogy az iraki háború igazolásához érveket kereső kormányzat befolyásolhatta az elemzőket következtetéseik megfogalmazásában. Tenet védelmébe vette az általa vezetett intézményt és egyben saját magát is, mintegy elébe vágva annak, hogy őt vagy a hírszerzést kiáltsák ki bűnbaknak.



Tenet hangsúlyozta, hogy az elemzők sem értettek egyet abban, hol tart Irak vegyi, biológiai és nukleáris fegyverprogramja, és ezeket az eltéréseket belefoglalták a CIA 2002 októberében elkészített (az összes amerikai hírszerző szerv megállapításait és következtetéseit összefoglaló) nemzeti hírszerzési értékelésbe. Ez a dokumentum a CIA igazgatója szerint objektív értékelést adott Szaddám Huszein volt iraki elnökről, a brutális diktátorról, aki arra törekedett, hogy megtévessze a világot, tiltott fegyverekre tegyen szert, és alkalmas időben helyreállítsa atomfegyverprogramját. Azt azonban a hírszerzés nem állította, hogy Irak közvetlen veszélyt jelent.



Az Irakban tiltott fegyverek után nyomozó amerikai szakértők két hete lemondott vezetője, David Kay a szenátus illetékes bizottsága előtt a minap kijelentette, hogy a hírszerzés téves helyzetértékelést adott, a közép-keleti arab országban a háború előtt nem voltak tömegpusztító fegyverek. George Bush amerikai elnök hétfőn a kongresszus nyomására bejelentette, hogy bizottságot nevez ki a hírszerzés teljesítményének a kivizsgálására.



(MTI)