Az élet jele lehet a Mars légkörében talált metán

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A színtelen, szagtalan gáz csak rövid ideig marad fenn a Mars légkörében, ezért léte folyamatos utánpótlást feltételez.

Metánt találtak a Mars légkörében, ami tudósok véleménye szerint mostani élet jele lehet a vörös bolygón. A metánt két földi - egy hawaii és egy chilei – teleszkóp fedezte fel, és jelenlétét nemrégiben megerősítették a tavaly nyáron felbocsátott első Mars-kutató szonda, a Mars Express fedélzetén elhelyezett műszerek is. A színtelen, szagtalan gáz csak rövid ideig marad fenn a Mars légkörében, ezért léte folyamatos utánpótlást feltételez. Két forrás jöhet szóba: működő tűzhányók - ez ideig egyet sem találtak a bolygón - vagy mikrobák.



A Földön léteznek a metanogéneknek nevezett organizmusok, olyan mikrobák, amelyek hidrogénből és szén-dioxidból metánt állítanak elő. Ezeknek az organizmusoknak nincs szükségük oxigénre a fejlődéshez, és a mikrobák olyan típusának tartják, amely a Marson is tenyészhet.



Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA iker marsjárói, amelyek januárban landoltak a vörös bolygón, nem képesek választ adni a metán eredetére, mivel ezeket földtani munkálatokra tervezték. Leendő missziókkal feljuttatott érzékelő műszerekkel azonban elemezhető a metán eredetének meghatározásához. A brit gyártmányú Beagle 2 kutató roboton - amelynek tavaly karácsonykor kellett volna leszállnia a marsi felszínre, de azóta sem hallat magáról - volt olyan készülék, amely vizsgálhatta volna a metánt a Mars légkörében. (MTI)