Feltartóztatott magyarok a lengyel határon: honnan hová?

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A minden különösebb indoklás nélkül feltartóztatott magyarok az április 28-30. közötti varsói Európai Gazdasági Fórumra igyekeztek. Nem meghívottként. Globalizáció-kritikus szervezetek, alternatívok, anarchisták, környezetvédők és feministák ellencsúcsot szerveztek az informális gazdasági-politikai csúcs idejére.

A varsói csúcs a davosi Világgazdasági Fórum társrendezvénye. A globalizáció-kritikusok főként azt kifogásolják, hogy ez, noha nem hivatalos fórum, hanem az üzletemberek és a politikusok informális találkozója, mégis kvázi "nemzetek fölötti döntéshozatali helyzetben", magukat a döntéshozatal nyilvános, ellenőrizhető formáitól függetlenítve ülnek itt össze a résztvevők. Hogy ez valóban így van-e, nehezen igazolható, hiszen egy találkozó és eszmecsere - bár kétségtelenül a lobbizás, az alkuk terepe is a magánszemélyek alapította fórum - mégiscsak találkozó és eszmecsere elsősorban. Mindenesetre a fórum egyik fő témája az EU versenyképessége a bővítés munkaerőpiaci hatásának tükrében.

Az alter-globalisták az "új Kelet-Európa vízió" ellen lépnek fel Varsóban, a megmozdulást pedig az Ellencsúcs WA29 nevű tömörülés szervezte. Az ellenrendezvény lényegében alternatív szociális-gazdasági fórum, nyilvános tanácskozásokkal, előadásokkal. Hogy tüntetések is kísérik az ilyesfajta rendezvényeket? Igen, volt rá példa Davosban, Genovában, Párizsban, Salzburgban is, a fórum, valamint az IMF és a Világbank számos rendezvényén. Bár ezek nem azonos helyzetek voltak, meglehet, nem lesz másképp Varsóban sem.

A lengyel hatóságok most vélhetően ezért próbálják megakadályozni, hogy a fiatalok, köztük az ATTAC Magyarország tagjai Varsóba jussanak. A rendezvények ottani szervezőit már egy ideje figyeli is a rendőrség, egyesek munkahelyére még figyelmeztető telefonok is mentek a szervektől. És ahogy ez lenni szokott, az eseményeket kommunikációs háború veszi körül, a média főárama az alternatívokat olykor démonizálni igyekszik, az alternatív nyilvánosság fórumai gúnyos válaszokat lőnek vissza, a demonstrálóknak pedig több se kell a szabadságharcos-ethosz kialakításához, innen pedig már tényleg csak egy lépés a valódi összecsapás. Miközben végső soron semmi másról nem volna szó, mint a párbeszéd szükségességéről, a fenntartható fejlődés kérdéseiről szóló nyilvános gondolkodásról.

A mostani eset után talán az alternatívoknak is végig kellene gondolniuk, nem idejétmúlt-e az a fajta radikalizmus, amely a rendezvényeiket kíséri, nem kellene-e leválasztani egyes avítt baloldali mozgalmakat magukról? Nem éppen ez riasztja el a "civil" érdeklődőket? Nem kellene-e más utakat, módozatokat találni, hogy üzenetüket eljuttassák az emberekhez, s az egyszerű EU-polgárt is bevonják a diskurzusba?

A lengyel határőrizeti szervek fellépése oktalannak és jogtalannak tűnik; máris túlreagáltak valamit, ami talán meg se történne. Túl az ügy jogi és diplomáciai vonatkozásain: tényleg ennyire félniük kell alternatív gondolkodású fiatalemberektől, akiknek nem feltétlenül tetszik az elegáns urak informális csúcsértekezlete, amelyhez az EU-bővítés emelkedett hangulata ad hátteret?

Magyar aktivistákat tartóztattak fel Lengyelországban