A marhakór emberi megfelelője fenyeget Nagy-Britanniában

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A korábban sejtettnél is jóval súlyosabb járványt okozhat Nagy-Britanniában a marhakór teljes agyi leépüléssel járó, minden esetben halállal végződő, gyors lefolyású emberi megfelelője, ha helytállók az eddigi vizsgálati adatokból levont következtetések.

A Journal of Pathology című egészségügyi szaklapban ismertetett országos vizsgálat során szakértők 12 500 eltávolított emberi mandulából és vakbélből vettek mintát, és közülük háromban találták meg azt a proteint, amely a Creutzfeldt-Jakob kórnak a marhakórral összefüggésbe hozott új változatát (vCJD) idézi elő az emberi szervezetben.



Ha ez az arány országos mintának felel meg, az azt jelenti, hogy Nagy-Britanniában 3800-an hordozhatják magukban a halálos kórt, vagyis a fertőzöttek száma a sokszorosa lehet az eddig bizonyítottan vCJD-kórban meghalt 141 áldozatnak.



A szakértők hangsúlyozzák, hogy nem minden fertőzött betegszik meg, de a jelentés szerint fokozza a veszélyt, hogy a kórokozó hordozóinak némelyike - véradás útján - jó eséllyel továbbadta a fertőzést másoknak.



A brit kormány éppen tavaly decemberben számolt be a világ első olyan halálesetéről, amelyért valószínűleg a marhakór emberi variánsának tartott vCJD vérátömlesztéssel bevitt kórokozója a felelős. A londoni alsóházban karácsony előtt ismertetett, rendkívüli feltűnést keltő bejelentés szerint a tavaly elhunyt beteg szervezetébe 1997-ben, egy műtét során elvégzett vértranszfúzióval került a megállíthatatlan agysorvadással járó betegség előidézője. A vért egy olyan donortól vették le, akinél csak két évvel később mutatták ki a fertőzöttséget. A véradó nem sokkal a tünetek jelentkezése után szintén meghalt.



Nagy-Britanniában a kilencvenes években tönkretette a marhatenyésztést az ágazaton végigsöprő, valószínűleg fertőzött takarmány okozta marhakór-járvány, de az igazi bomba akkor robbant, amikor brit tudósok 1996-ban bejelentették: a Creutzfeldt-Jakob szindróma nem sokkal korábban azonosított, új, fiatalokat is megtámadó, hónapok alatt teljes agyi leépülést és halált okozó válfaja a fertőzött állatok húsának fogyasztásával átkerülhet az emberi szervezetbe.



Akkori szakértői vélemények nem zárták ki, hogy a brit lakosságon belül akár 500 ezren is megfertőződhettek, de az azóta kimutatott esetek viszonylag kis száma miatt a későbbi becslések néhány százra csökkentek. (MTI)