Az elnök hangsúlyozta, hogy erőszakos cselekmények a szuverenitás átruházása előtt és után továbbra is lesznek. Bush elnök Irakot ezúttal is a terrorizmus elleni harc fő frontjának nevezte.
Bush: teljes szuverenitás az ideiglenes kormánynak
Bush hangsúlyozta, hogy június 30-án megszűnik az Ideiglenes Koalíciós Tanács, a megszállás véget ér, az irakiak veszik át ügyeik irányítását. A június 30-ai hatalomátadás ígéretének betartásával a koalíció bebizonyítja, hogy nem érdekelt a megszállásban. A megalakuló ideiglenes kormány gyakorolja a teljes szuverenitást a választások megrendezéséig. Az elnök teljes támogatásáról biztosította Lahdar Brahimi ENSZ-megbízottat, aki a héten terjeszti elő az iraki ideiglenes kormány névsorát. A kormánynak 26 minisztere lesz, és a kormányfő mellett lesz egy ideiglenes elnök és két alelnök is. Júliustól nemzeti tanács is segíteni fogja a kormány munkáját.
Új börtön, amerikai pénzen
Bush elnök bejelentette, hogy lebontják a Bagdad melletti Abu Graib börtönt, amely "a bukott rezsim alatt a halál és a kínzás jelképe volt, majd néhány, hazájukra szégyent hozó amerikai katona gyalázatos magatartásának a szimbóluma lett". Az elnök hozzátette, hogy Abu Graibot az új iraki kormány jóváhagyásával fogják lerombolni, és új börtönt építenek amerikai pénzen.
Bush nem jelentett be sem irányváltást, sem határidőt az amerikai csapatok kivonására. Közölte, hogy az Egyesült Államok fenntartja jelenlegi erőinek 138 ezer fős szintjét, ameddig arra szükség van, de további erősítést küld az országba, ha a parancsnokoknak úgy ítélik meg, hogy több katonára lesz szükség. Az amerikai katonák amerikai parancsnokság alatt működnek az ENSZ felhatalmazását bíró többnemzetiségű erő részeként.
A legújabb felmérések szerint az amerikaiak 61 százaléka helyteleníti az elnök iraki politikáját, míg azzal csak 34 százalék ért egyet. (MTI)