Saron leváltotta két szélsőjobboldali miniszterét

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Ariel Saron pénteken menesztette a Nemzeti Unió Párthoz tartozó Avigdor Lieberman közlekedési és Benjámin Elon idegenforgalmi minisztert. A leváltásokra azért kerül sor, mert Saron többséget akar kormányában a gázai övezeti kivonulási tervének elfogadásához.

Ezzel a lépéssel Saron többséget szerzett magának a kormány vasárnapi szavazására, amelyen a miniszterelnök Washington által pártfogolt kivonulási tervéről döntenek. A kabinet korábbi összetételében 11 miniszter támogatta, 12 ellenezte a terv végrehajtását. A Nemzeti Unió minisztereinek leváltása nyomán egy szavazatnyi többséghez jutottak a kivonulás hívei.



Ezzel a lépéssel azonban veszélybe került a jelenlegi kormánykoalíció többsége a törvényhozásban. A koalícióhoz tartozó ultranacionalista Nemzeti Vallási Párt lelkes híve a zsidó telepesmozgalomnak, így értelemszerűen ellenfele a kivonulási tervnek. A párt azzal fenyegeti a kormányfőt, hogy kilép a koalícióból, ha Saron keresztülviszi tervét.



Megfigyelők lehetségesnek tartják, hogy a jobboldali kormányfő nemzeti egységkormány létrehozására kényszerülhet, kénytelen lehet úgy átalakítani kormányát, hogy bevonja a balközép Izraeli Munkapártot, amely támogatja a megszállt palesztin területeken létesített zsidó telepek felszámolását.



Erre már csak azért is rákényszerülhet, mert saját jobboldali pártjának, a Likudnak többsége is elutasította a tervet a május másodikán rendezett pártszavazáson, arra hivatkozva, hogy a zsidó telepek felszámolásával "jutalmaznák a palesztin terrort". Ugyanakkor - a közvélemény-kutatások adatai szerint - az izraeli lakosság többsége helyesli a kivonulási tervet.



Saron kivonulási terve szerint 2005 végéig kiürítenének 21 zsidó telepet a Gázai övezetben, és felszámolnának négyet a Jordán folyó nyugati partján létesített 120 közül, hogy enyhítsék a feszültséget az izraeli-palesztin viszonyban, lépést tegyenek az évek óta tartó palesztin intifáda lecsendesítése felé.

(MTI)