Puccsfuccs Kongóban

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Heves lövöldözés tört ki péntek reggel Kinshasában, kevéssel azután hogy a kormány két minisztere bejelentette: a hatóságok meghiúsítottak egy puccskísérletet.

Jim Atkinson, Nagy-Britannia kinshasai nagykövete közölte telefonon külföldi tömegtájékoztatási eszközökkel, hogy tüzérségi harc zaja és automatafegyverek ropogása hallatszott a reggeli órákban a főváros külterületén fekvő Tshatshi laktanya felől. Helybeli lakosok azt mondták külföldi hírügynökségek tudósítóinak, hogy harcok dúlnak Joseph Kabila elnök rezidenciája körül is.



Vital Kamerhe, az afrikai ország tájékoztatási minisztere kevéssel korábban azt mondta a Top nevű kinshasai magánrádióban, hogy lázadó katonák - Joseph Kabila elnök testőrségének tagjai - Eric Lengue őrnagy vezetésével puccsot kíséreltek meg, hatalmukba kerítve a központi állami rádiót és televíziót, de a kormány csapatai két és fél órával később harc nélkül visszafoglalták az épületet, és a lázadó katonák visszavonultak egy kinshasai laktanyába.



Ezt cáfolják az újabb értesülések. Diplomáciai források közölték, hogy éppen a körül a laktanya körül dúl a harc, amelyikbe a lázadó katonák visszahúzódtak.



Az elnöki testőrség egy részének lázadásával újabb válsággóc alakult ki a nagy területű, ásványkincsekben roppant gazdag afrikai országban. Csak a napokban vonultak be újra az átmeneti kormányhoz hű csapatok az ország keleti részén fekvő Bukavuba, amelyet egy hétig megszállva tartottak a kormánnyal szembeforduló erők.



A lázadó parancsnokok azt állították, hogy a központi kormány hatóságai üldözik a keleti országrészben élő tuszi kisebbséget. A keleti országrész nyugtalansága felidézi annak veszélyét, hogy a konfliktus nemzetközi méretűvé szélesedhet, beavatkozhat a szomszédos Ruanda, ahol tuszik vannak kormányon, és amely már kétszer is (1996-ban és 1998-ban) küldött katonákat a Kongói Demokratikus Köztársaságba, az ottani tuszik (helyi nevükön banyamulengék) fegyveres szervezeteinek támogatására.