Japán fizet a világháborús kényszermunkásoknak

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Precedens értékű döntés nyomán a II. világháborúban a kényszermunkát végző külföldi foglyok kártérítést kaphatnak, amelyért a kormányhoz vagy magánvállalatokhoz fordulhatnak.

Egy japán fellebbviteli bíróság pénteken elismerte a II. világháború idején munkára kényszerített külföldieknek azt a jogát, hogy kártérítésért forduljanak a tokiói kormányhoz, illetve japán magánvállalatokhoz. A hirosimai bíróság öt kínai állampolgár ügyében hozott döntésével precedenst teremtett.



A kínaiakat 1944-ben fogták el, és 360 honfitársukkal együtt vitték Japánba, ahol egy vízierőmű építésén dolgoztak. Átszállításuk során 29-en belehaltak a megpróbáltatásokba. A bíróság határozatában megállapította, hogy a történtek a japán kormány politikájának és a Niszimacu japán cég haszonszerző magatartásának következménye. A testület 250 ezer dollárban szabta meg a kártérítés mértékét.



Japánban számtalan hasonló beadványt nyújtottak már be a bíróságokhoz, de eddig egyetlen esetben sem sikerült kártérítést megítélni a kényszermunkáért. (MTI)