Támadják a kórházakat - a hvg.hu exkluzív riportja Irakból

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A húszéves Ahmed Gabdan éppen apjával beszélgetett, aki korábban már egy terrortámadásban megsérült, amikor a rakéta a kórterembe csapódott. Miután magához tért a sokkból, látta, hogy a szobában rajta kívül senki nem maradt életben. A hvg.hu helyszínen tartózkodó tudósítója szemtanúkkal beszélgetett.



Az erőszak terjedésének egyik jele a múlt hét szerda délutáni rakétatámadás a bagdadi baleseti kórház ellen. S ez csak egy a növekvő számú támadások, illetve emberrablások közül, amelyeket doktorok és egészségügyi intézmények ellen követnek el Irakban.

Nem kétséges, hogy szándékosan vették célba a Tigris partján fekvő hatalmas, 1600 ágyas intézményt. A kórház előtti üdítőárus, Mohammed tanúja volt a merényletnek.

„Három nagy robbanást hallottam a híd alól, de a rakéták a kórház mellett landoltak. Aztán kis szünet és jött a negyedik rakéta” – mesélte Mohammed a hvg.hu riporterének, miközben a hetedik emeleten levő lyukra mutatott. „Láttam a lobbanást és hallottam a durranást a híd alól, de mire odamentem szétnézni, a támadók már eltűntek”.

A mészárszékké változott kórtermeket elválasztó falon köralakú lyuk tátongott. Orvosi üvegek és gumikesztyűk hevertek a földön vastag szürke porral borítva, a falakon vérfoltok. „Hála Istennek az oxigén palackokat nem találták el, mert az tűzgolyót csinált volna” – mondta megkönnyebbülten egy nővér.

Ahmed Gabdan édesapja idén csatlakozott az Iraki Nemzeti Gárdához, ahhoz a polgárőrséghez, amely támogatja a rendőrséget Kerbala városában. Július tizedikén az ő ellenőrzési pontját érte támadás, a lábát hétszer lőtték meg. Éppen ezekből a sérülésekből gyógyult, amikor a kórtermi támadásban életét vesztette. "Nagyon rosszakat gondolok ezekről a gonosz emberekről” – mondta Ahmed. „Miért egy kórházat? Ezt kérdem én. Itt nincsenek amerikaiak, sem más külföldiek, csak iraki betegek, ezt mindenki tudja...” – fakadt ki a férfi lapunknak. Repülő üvegszilánkoktól egyébként ő is szerzett sérüléseket, és - ahogy az ágya mellett ülő női rokonok mondták - puszta szerencse, hogy életben maradt. "Szándékosan lőttek ide, ezek nem lehetnek irakiak, valószínűleg külföldi terroristák, akik bomlasztani akarják az országunkat. Nyitott határainkon át sokféle nemzet jön ide, hogy megöljön minket" – magyarázta a hvg.hu-nak a kórterem adminisztrátora.

Kétségtelen, hogy Irakban már a kórházak is a tűzvonalba kerültek. A lázadók így terrorizálják a lakosságot, ezzel próbálják megakadályozni, hogy az új ideiglenes kabinet kormányozni és irányítani tudja az országot. Ugyanebben a városban, Al Ramadiban szerdán egy autóban is robbant bomba, hárman meghaltak. Ugyancsak azon a napon kemény harcok folytak az amerikai tengerészgyalogosok és a város harcosai között. Másnap húszfős harcos csoportot tartóztattak le Bagdadban, köztük számos szíriait és más külföldieket, akik civil célpontokat akartak megtámadni.

A terroristák és bűnözők célba vették az ország orvosait is. A 34 esztendős Suzanne Akram a hvg.hu-nak elmesélte 52 éves nagybátyja, a reumatológusként dolgozó Dr. Abd al-Zahrát kálváriáját, akit a bűnözők májusban rabolták el. "Együtt hagytuk el a klinikát, beszálltunk egy taxiba. Én félúton kiszálltam, nem sokkal ezután három felfegyverkezett ember megállította a kocsit és elrabolta őt. Bekötötték a szemét, másfél ótán át autóztak vele, majd valahol, Bagdad közelében öt napig fogságban tartottak. Százezer dollár váltságdíját követeltek érte, de sikerült meggyőzni őket arról, hogy a nagybátyánk nem gazdag ember, így lealkudtuk az összeget 15 ezerre. Az emberrablók a nagybácsi mobilján hívtak fel minket, az egész család minden megtakarítását összeadva fizettük ki a váltságdíjat, amiért cserébe sértetlenül elengedték.” A család nem értesítette a rendőrséget, ez esetben ugyanis a bűnözők kivégezték volna túszukat. (www.neil-barnett.com)