Először engedélyeztek embrióklónozást kutatási célra

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A brit bioetikai felügyelet, a HFEA szerdán hagyta jóvá a newcastle-i egyetem tudósainak erre vonatkozó kérelmét.

A Stem Cell Csoportban tömörült kutatók, Miodrag Stojkovic vezetésével, emberi embriók őssejtjeinek segítségével akarnak gyógyítóeljárásokat kidolgozni olyan betegségekre, mint a diabétesz, a Parkinson- és az Alzheimer-kór. Az embriók előállításához ugyanazt a módszert kívánják alkalmazni, mint a híres Dolly bárány klónozásához – írja az MTI.



A Stem Cell kérése megosztotta a brit tudóstársadalmat. Hat brit etikaszakértő levélben kérte a HFEA-t az engedély megtagadására. Az úgynevezett gyógyászati célú klónozást etikátlannak tartják az ellenzők. David King molekuláris biológus, a klónozásellenes Human Genetics Alert csoport tagja szerint ezzel első ízben lépi át az etika határát a tudomány.



Nagy-Britanniában 2001-ben legalizálták az emberi embriók kutatási célú klónozását. A fajfenntartást szolgáló emberklónozást a törvény továbbra is bünteti, s 10 évig terjedő szabadságvesztéssel sújthatja. Az első emberi embrióklónozásra februárban Dél-Koreában került sor. Hasonló kísérletek vannak folyamatban az Egyesült Államokban is.