Reggelig lőtték Dél-Oszétia központját

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A békefenntartók szerint a többórás, - kézifegyverekkel, géppuskákkal, aknavetőkkel, gránátvetőket és légvédelmi ütegekkel folytatott - harcért a dél-oszét szeparatisták hibáztathatók. A grúzok állítják, nem érdekük a konfliktus élezése.

Az orosz irányítás alatt álló dél-oszétiai vegyes békefenntartó erők parancsnoksága szerint a dél-oszétok tűz alá vettek egy grúzok lakta falut, s a grúz erők erre válaszul kezdték lőni Chinvalit, Dél-Oszétia központját, ahol hét polgári lakos megsérült. Grúz oldalon legalább hárman meghaltak, és számosan megsebesültek - közölte az érintett grúziai térség rendőri vezetője.



Grúziának nem érdeke a dél-oszétiai fegyveres konfliktus további élezése, és a vitás kérdések békés megoldását akarja - jelentette ki az Izvesztyija című moszkvai lapnak Georgi Boromidze grúz védelmi miniszter, aki kedden és szerdán Moszkvában tárgyalt. Ha fegyveres megoldást akarnánk, már megvalósítottuk volna, mivel katonailag erősebbek vagyunk a dél-oszétiai szeparatistáknál - fűzte hozzá a miniszter. Boromidze kifejtette, a sorozatos fegyveres összecsapásokba torkollt konfliktus megoldása a grúz-orosz viszony függvénye. Tbiliszi megérti, hogy Oroszországnak jogos érdekei vannak a térségben, amely Irán, Törökország, Európa, Amerika és Oroszország vetélkedésének színtere, ám ez a vetélkedés Grúziának nem árt, éppen ellenkezőleg, használ.



Azt már a Kommerszant orosz újságnak mondta el a miniszter, hogy grúz részről készek megengedni, hogy az orosz állami és magántőke részt vegyen a grúz gazdasági létesítmények, s ezen belül a stratégiai jelentőséggel bírók privatizálásában. Az orosz tőke például részt vehet az Örményország gázellátását biztosító gázvezeték, áramellátó-rendszerek, grúz kikötők privatizálásában. Gazdasági téren civilizált befolyáshoz jutva Oroszország komoly érvet kap arra, hogy miért hihet Grúziának - jelentette ki Georgi Boromidze.



(MTI)