Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Ruandai katonák indultak vasárnap Szudán humanitárius válságtól sújtott Dárfúr tartományába, hogy az Afrikai Unió (AU) megbízásából védelmet nyújtsanak azoknak a nemzetközi megfigyelőknek, akik a kartúmi kormány és a térségben élő fekete bőrű lakosság érdekeiért fellépő fegyveresek között megkötött tűzszünet betartását ellenőrzik.
A 154 ruandai katona a polgári lakosság védelmében is fellép, ha szükségesnek mutatkozik – mondta szombaton Paul Kagame ruandai elnök, s nyilatkozata némi zavart is okozott, mivel a pánafrikai szervezet, az Afrikai Unió eredetileg csak a megfigyelők védelmére adott felhatalmazást az osztagnak. A ruandai alakulat a dárfúri válság megoldását segítő AU-erők első osztaga, akikhez a későbbiekben nigériai katonák is csatlakoznak. Az AU-erők helyszínre szállításának költségeit a holland kormány vállalta, hogy segítsen véget vetni ezzel Dárfúrban a súlyos humanitárius válságnak.
Az ENSZ adatai szerint mintegy ötvenezer ember vesztette életét a többségében arabok lakta Szudán nyugati tartományában, és legalább egymillió menekült el otthonából, amióta - a múlt év februárjában - kirobbant a fegyveres harc a helyi fekete bőrű lakosság érdekeit képviselő fegyveres csoportok és a kormány erői között. A dzsandzsavíd arab lovas nomád milícia is bekapcsolódott a harcba, fosztogató harcosai elűzik földjeikről a fekete bőrű lakosokat, hogy megszerezzék maguknak a területet. A rabló és öldöklő milíciákat számos nemzetközi segélyszervezet helyszíni megfigyelése szerint támogatja a szudáni kormány, Kartúm azonban hivatalosan tagadja ezt.