Kaszát és Budapestet hibáztatják a szerb radikálisok sikeréért

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Egyes belgrádi elemzők szerint Kasza József ideológiai felfogása közelebb áll a radikálisokéhoz, mint a demokratákéhoz, a magyarországi politikai vezetők pedig komaságot vállaltak vele, s ezzel hozzájárultak a szerb radikálisok felemelkedéséhez.

A belgrádi Politika című napilap által megszólaltatott társadalomkutatók és kisebbségi szakértők részben Kasza Józsefet, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnökét és Magyarországot teszik felelőssé a szerb radikálisok sikeréért a vasárnapi vajdasági parlamenti, illetve helyhatósági választáson.



Kasza a bűnbak



A kedden megjelent Politika Kasza bumerángja című elemzésében keresi a választ arra, hogy a VMSZ elnöke a vajdasági magyarok problémáinak nemzetközivé tételével mennyire járult hozzá a Szerb Radikális Párt (SRS) jó szerepléséhez. Milan Nikolics, az Alternatíva-kutató Központ nevű intézet vezetője azon a véleményen van, hogy Kasza igenis hozzásegítette a radikálisokat a sikerhez, de hibát követett el a szerb kormány is, mert nem oltotta a "kis tüzet, s hagyta, hogy a lángok nemzetközi méretűvé csapjanak". Nikolics nem tart attól, hogy a radikálisok incidenseket fognak gerjeszteni a Vajdaságban, mert szerinte ők mostanság inkább arra törekszenek, hogy elfeledtessék radikális múltjukat, ráadásul már a nemzetközi közösség is odafigyel a tartományra.



Milosevicsi örökség



Dusan Janjics, a Fórum az Etnikai Viszonyokért nevű kisebbségkutató intézet vezetője abban látja az SRS sikerének okát, hogy ez a párt a milosevicsi rezsim értékeinek legszervezettebb megjelenítője, s kifejezi a reformfolyamat veszteseinek elégedetlenségét. A Vajdaságban más oka is van a sikerének: több százezer ember menekült él a tartományban, s a hatalom nem dolgozott ki programot a társadalomba való integrálódásukra. A tragikus tapasztalatok miatt a menekültek különösen érzékenyek, félnek más etnikai csoportoktól. Ugyanakkor e "milosevicsi szindróma" hatása alá kerültek a vajdasági kisebbségek is, kiváltképpen a "Kasza József köré csoportosuló magyarok". A VMSZ elnökének ideológiai felfogása közelebb áll a radikálisokéhoz, mint a demokratákéhoz, a magyarországi politikai vezetők pedig komaságot vállaltak vele, s ezzel hozzájárultak az SRS felemelkedéséhez - vélekedik Janjics. Szerinte a kormánynak haladéktalanul kisebbségpolitikai stratégiát kell kidolgoznia, különben megtörténhet kicsiben az, ami Koszovóban nagyban végbement.



Fölényesen nyert a szélsőjobb



A hétfőn este közzétett hivatalos részeredmények szerint az SRS fölényesen vezet a vasárnapi vajdasági parlamenti választáson, s nagyon jól szerepelt a szerbiai helyhatósági választáson is, míg a VMSZ tartományi szinten jó eredményt ért el, de az önkormányzatokban már nem volt sikeres: az SRS 31 százalékkal vezet, utána a Demokrata Párt (DS) következik 21, százalékkal, őket követi VMSZ 11, a regionális pártokból álló Együtt a Vajdaságért nevű koalíció kilenc, a Szerbiai Demokrata Párt hét, a Szerbia Ereje Mozgalom 6,5, a Szerbiai Szocialista Párt hat, illetve a G17 Plus öt százalékkal. (MTI)