Vajdaság: novemberben indul az EP helyszíni vizsgálata

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

November közepén utazhat az Európai Parlament tényfeltáró delegációja a Vajdaságba - ­közölték a magyar európai parlamenti (EP) képviselők Brüsszelben.

A Vajdaságban élő nemzeti kisebbségekkel szembeni zaklatások és fizikai erőszak miatt szeptember 16-án az EP határozatot hozott, amely felszólítja a parlament délkelet-európai ügyekkel foglalkozó delegációját, hogy küldjön ki a tartományba tényfeltáró bizottságot, az tegyen jelentést a külügyi bizottságnak, illetve ez utóbbi emberi jogi albizottságának a további intézkedések érdekében.



Hegyi Gyula (MSZP) és Becsey Zsolt (Fidesz-MPSZ) magyar képviselők azt mondták: a delegáció keddi ülésén javasolták, hogy a tényfeltáró misszió kiküldését januárra tolják ki. A halasztó jellegű javaslatot támogatók szerint a tényfeltárás előtt anyagokat kell gyűjteni uniós forrásoktól, illetve érdemes megvárni az EP és a szerb parlament között decemberben sorra kerülő vegyes bizottsági ülést.



Ez ellen többen felszólaltak, mert ebben a kérdésben lehetetlen hónapokig halogatni a döntést, továbbá szükség lenne arra, hogy a parlament a személyes jelenléttel mielőbb pozitív jelzést küldjön a Vajdaságban élő nemzetiségeknek és a szerb félnek egyaránt.



Az öt- vagy hétfős bizottságot várhatóan a delegáció elnökasszonya, Doris Pack vezeti majd, összetétele - amely még a héten eldőlhet - kiegyensúlyozott lesz, minden főbb frakció részt vesz benne. A magyar remények szerint mindkét magyar képviselő helyet kap a testületben.



A tényfeltáró delegáció a külügyi bizottságnak és az emberi jogi albizottságnak tesz jelentést vizsgálódásáról. Az anyag megvitatása után a bizottság felterjeszti a jelentést a parlamenti közgyűlésnek. (MTI)