Az energiatermelés és -felhasználás hatékonyságának javítása a legjobb módja annak, hogy csökkenjenek az energiatermelés költségei és ezzel együtt az árak is - jelentette ki Kovács László saját "tárcáját" tekintve. Kovács három fő prioritásról beszélt: segíteni akarja az európai gazdaság versenyképességének javulását, az energiaellátás fenntarthatóságát, és nagy figyelmet fordít majd a nemzetközi dimenziókra. A magyar politikus fontosnak mondta az energiapiacok liberalizálásának folytatását, azt, hogy az állampolgárok olcsóbban, ugyanakkor a fogyasztói jogokat megőrizve jussanak energiához. Kiemelten foglalkozott a megújuló energiaforrások elterjesztésének szükségességével is. Hangsúlyozta, hogy az atomerőművek működtetése terén maximális biztonságot kell garantálni. S végül rámutatott: az egyik legnagyobb kihívás az EU szempontjából, hogy nagyon függ az energiaimporttól - azaz diverzifikálni kell a beszerzési forrásokat, és szoros párbeszédet kell folytatni például Oroszországgal, Ukrajnával (amely fontos szállítási útvonal), illetve a Kaszpi-tenger térségének államaival.
"A mellébeszélés és a dolgok általánosságokban való elkenése az Európai Parlamentben nem működőképes"
A Fidesznek továbbra is az az álláspontja, hogy Medgyessy Péter volt miniszterelnök rossz döntést hozott Kovács László EU-bizottsági jelölésével, ám fontosnak tartja, hogy legyen párbeszéd a magyar képviselők (érkezzenek bármely pártból), illetve a magyar EU-biztos között - mondta Szájer József, az ellenzéki párt európai parlamenti képviselője csütörtökön Brüsszelben, miután Kovács kezdeményezésére a Fidesz-delegáció vezetése még a meghallgatás előtt megbeszélést folytatott a magyar biztosjelölttel. A Fidesz-MPSZ-nek eredetileg az volt az elképzelése, hogy Magyarország határozottabb szakmai profillal rendelkező politikust vagy szakembert jelöljön tagként az Európai Bizottságba.
Szájer később, már a meghallgatás közben nyilatkozva nagyon lehúzta Kovács teljesítményét: mint mondta, a "mellébeszélés és a dolgok általánosságokban való elkenése az Európai Parlamentben nem működőképes". A Fidesz volt frakcióvezetője elismerte, hogy az energiapolitika nagyon nehéz terület, de úgy vélte, hogy jobban fel lehetett volna készülni. "Kínos, kellemetlen, nem igazán szerencsés ez a meghallgatás" - mondta az ellenzéki képviselő, bár ismét azt hangoztatta, hogy ők szakmai alapon kívánják megközelíteni Kovács László brüsszeli tevékenységét.
(MTI)