Az Európai Parlament vezetői tanácskozásukon nem jutottak közös álláspontra az egyes EU-biztosjelöltek értékeléséről, a bizottsági jelentéseket ezért egyszerűen továbbítják José Manuel Durao Barrosónak, a következő EU-bizottság vezetőjének. Barroso közben határozottan kiállt az igazságügyi, szabadságjogi és biztonsági ügyekkel foglalkozó biztos tisztségére jelölt olasz Rocco Buttiglione mellett.
A parlamenti vezetők arra számítanak, hogy október 21-ei, Barrosóval folytatandó megbeszélésükön megtudják majd a portugál politikus válaszait. Josep Borrell, az Európai Parlament elnöke bizonyos benne, hogy Barroso figyelembe fogja venni a meghallgatások eredményeit. Erre jogilag semmi sem kötelezi az Európai Bizottság következő elnökét: őt már megszavazták az Eurúpai Parlament (EP) júliusi ülésén, s bár az EP-nek a testület többi tagjáról is véleményt kell majd mondania október 27-ei strasbourgi ülésén, nem az egyes biztosokról külön-külön, hanem az egész testületről fog szavazni, azaz legfeljebb a teljes EU-bizottságot tudná megbuktatni. Ez utóbbi viszont soha nem látott válságba taszítaná az Európai Uniót, így megfigyelők e lehetőséget elég valószínűtlennek vélik. Barroso az utóbbi napokban többször kiállt biztosai mellett, s a meghallgatásokon megfogalmazott bírálatok ellenére bizalmáról biztosította a teljes testületet.
Barasso még Buttiglione mellett is kiáll
"Úgy vélem, hogy Buttiglione kiválóan alkalmas a (szóban forgó bizottsági) tisztségre" - jelentette ki José Manuel Barroso Tallinnban, ahol rövid látogatáson tartózkodott. Az olasz biztosjelölt "egyes állásfoglalásai, amelyek mély vallási meggyőződéseken alapulnak, nem jelentenek akadályt".
Ez viszont a jelek szerint bosszantja a parlamenti frakciókat. Martin Schulz, a szocialisták frakcióvezetője szerdán arra figyelmeztette a portugál politikust, hogy az Európai Parlament olyan partner, amelyet komolyan kell vennie, s ha a mostani úton halad tovább, akkor kényelmetlen helyzetben találja majd magát. Hans-Gert Pöttering, a konzervatív Európai Néppárt frakcióvezetője pedig kompromisszumra ösztökélte Barrosót.
A családjogi kérdésekben őskonzervatív nézeteket valló Buttiglione az első biztosjelölt Európai Unió történetében, akit az Európai Parlament valamely bizottsága elutasított, jóllehet fenntartásokat már más jelöltekkel szemben is fogalmaztak meg. A biztosjelölt elutasítása heves visszhangot váltott ki Olaszországban. Buttiglione maga "vallási és ideológiai diszkrimináció" áldozatának minősítette magát, szerinte azért utasították el, mert katolikus és a Berlusconi-kormány tagja.
(MTI)