Le Monde: Gyurcsány szakít a múlttal

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Milliomos vállalkozó, maratoni futó és kiváló kommunikátor: a fiatal Gyurcsány a modern baloldalt akarja megtestesíteni. Irányításával Magyarország szakít a múltjával – írja a magyar miniszterelnökről készült portréjában a Le Monde című liberális napilap.

A tekintényes lap felidézi Gyurcsány bejelentését az iraki magyar csapatok jövő március végi hazahozataláról, eközben dicséri annak időzítését (hogy az az amerikai elnökválasztás másnapján Washingtonban uralkodó bizonytalanságot kihasználva történt), illetve leszögezi, hogy a csapatok hazahozatalának szándéka megfosztja egy érvtől "az ellenzék vezetőjének, a nacionalista Orbán Viktornak" a kampányát, úgy fogalmaz: "az egész ügy mindenekelőtt azt támasztja alá, hogy úgy tűnik, véget ért Budapesten a Washingtonnak teljesen behódoló, egykori kommunistákból álló kormányok ideje."



"Milliomos vállalkozó, maratoni futó és kiváló kommunikátor: a fiatal Gyurcsány a modern baloldalt akarja megtestesíteni" - így fogalmaz portréjában a francia lap Budapesten járt tudósítója, Arnaud Leparmentier. A szerző szerint Gyurcsánynak néhány hónap alatt sikerült is végrehajtania palotaforradalmát, s az MSZP régi gárdáját elsöpörték. "A két évig hatalmon lévő, s elhasználódott Medgyessy Pétert idén nyáron eltávolították, Kovács László pártelnök és külügyminiszter pedig kénytelen volt aranyozott száműzetésbe vonulni Brüsszelbe, ahol az EU-bizottság adóügyi biztosa lesz" - írja a lap.



"A kormányfő szemmel láthatóan jobban szereti a pragmatikus megoldásokat a nagy beszédeknél. Ebben a szellemben tett a gazdasági és közlekedési miniszter posztjára egy olyan, 32 éves vállalkozót, aki egy internetes cég megteremtésével vált gazdaggá. Azonban a követendő út nagyon keskeny: Magyarország szegény ország, s máris meg kell küzdenie azzal, hogy a nála megtelepedett cégek átteszik tevékenységüket Szlovákiába, Romániába, vagy éppen Ázsiába" - olvasható a cikkben.



A Le Monde végül emlékeztet, hogy az ellenzék Gyurcsányt liberalizmussal vádolja, s a privatizáció leállítását akarja. De úgy véli: "az összecsapás az értékek frontján lesz a leghevesebb Orbán Viktorral, akinek nosztalgikus nacionalizmusa megmérgezte Magyarország kapcsolatait azon szomszédaival, ahol jelentős magyar kisebbségek élnek. Az ellenzék által folyamatosan támadott Medgyessy elérte, hogy az EU alkotmányába bekerüljön a kisebbségekhez tartozó személyek védelmének joga. Orbán pártja azonban újrakezdte a vitát, népszavazást kérve a kettős állampolgárság megadásáról a Közép-Európában szétszórt magyar kisebbségeknek." (MTI)