Az Egyesült Államok 2003. március 20-án háborút indított Irak ellen azzal az indokkal, hogy a közel-keleti ország tömegpusztító fegyverekkel rendelkezik. Miután az országot megszállták az amerikaiak vezette koalíciós erők, világossá vált, hogy a Szaddám Huszein irányította állam nem rendelkezett ilyen fegyverekkel. Washington ma azzal érvel, hogy ha Iraknak nem is voltak tömegpusztító fegyverei, szándékában állt ilyen fegyvereket gyártani. Jóllehet a háború „hivatalosan” véget ért, a gerillatámadások, a civilek ellen elkövetett terrorakciók, a túszejtések és a szabotázsakciók oly gyakoriak az országban, hogy nem lehet békéről beszélni.
Irak térképe (Forrás: CIA) |
Komoly probléma, hogy a síita és a kurd pártok saját milíciákat tartanak fenn, amelyek felszámolását valójában nem írja elő a 2004. március elején elfogadott ideiglenes alkotmány. A három északi tartományban kvázi autonómiát élvező kurdok pesmerga félkatonai alakulata ötvenezer tagot számlál, de a síiták két legnagyobb fegyveres csoportja is több ezret. Az egyik a Dzsais al-Mahdi, amely a nyíltan Amerika-ellenes, radikális Muktada al-Szadr szervezete, a másik, az Iránból átszivárgott Badr Brigádok a legnagyobb síita politikai párthoz, az Iraki Iszlám Forradalom Legfelső Tanácsához (SCIRI) tartozik. A SCIRI a leginkább tisztelt síita vallási vezető, Ali al-Szisztani nagy ajatollah mögött áll. A háború után még több síita vezető is magának követelte a vezérszerepet - közülük többeket az utóbbi 12 hónap során egész egyszerűen meggyilkoltak -, ám mára al-Szisztani az iraki politika kulcsfigurájává nőtte ki magát, kétszer is felforgatta az Irakkal kapcsolatos amerikai terveket.
Irakban az 2005. január 30-án lebonyolított választásokon az Ali asz-Szisztáni nagyajatolláh által támogatott síita lista szerzett abszolút többséget a 275 fős ideiglenes nemzetgyűlésben.
2006. májusában megalakult az új kormány. A Nuri al-Maliki vezette kabinet beiktatását és programját üdvözölték a jelentősebb külföldi vezetők, Irakban viszont további merényletek árnyékolták be az eseményt.
Szaddám Huszein volt iraki elnököt hazája bírósága 2006. november 5-én kötél általi halálra ítélte. A kegyelmi kérvényt a legfelsőbb bíróság december 26-án elutasította, az ítéletet 30-án végrehajtották.