A kelet-afrikai országból 1995-ben vonultak ki az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) erői, de a központi kormányzat nem állt helyre. A káoszba süllyedt és három részre -Szomáliföldre, Punföldre és Szomáliára - szakadt állam a terrorizmus elleni háború megindításakor került ismét a Nyugat, illetve a nemzetközi közösségek látókörébe, ugyanis a törvényes rend hiánya miatt a terroristák egyik potenciális fészkének tartják.
Szomália térképe © CIA |
Optimizmusra adhat azonban okot, hogy a 13 éve nemzeti kormány nélküli Szomáliában megalakult az új, kinevezett parlament, ami az első lépés lehet egy stabil kormány felállítása felé. Igaz, ez a 14. kísérlet 1991 óta arra, hogy hatékony központi kormány jöjjön létre. Jellemző, hogy a biztonsági helyzet miatt a januárban aláírt legutóbbi megállapodáshoz vezető tárgyalásokat végig Kenyában tartották.
2006-ban a hónapokig tartó, összesen mintegy 350 emberéletet követelt harcokban az iszlamisták kerekedtek felül a világi hadurak által létrehozott egységfront erőin.
Az USA támogatásával az etiópiai erők 2006-ban támadást indítottak a Szomália nagy részét és a fővárost, Mogadishut ellenőrző iszlamisták ellen, az akciókban olyan különleges amerikai alakulatok is részt vettek, mint a hadsereg legtitkosabb és legelitebb egysége, az akciófilmekből is ismert Delta Force. A szomáliai sikeren felbuzdulva - az iszlamistákat tavaly decemberre kiverték a fővárosból és környékéről - a washingtoni védelmi minisztérium stratégái úgy vélik, az ilyen együttműködés lehet az al-Káida elleni globális harc mintája.