A vezető baloldali brit napilap szemleírója szerint a nyugat Viktor Juscsenkóra, az ellenzék jelöltjére bólintott rá, és ömleni kezdett a pénz azokhoz a csoportokhoz, amelyek őt támogatták.
Ennél is provokatívabb volt azonban, hogy az exit poll-felméréseket az amerikai és egyéb nyugati nagykövetségek finanszírozták - áll a The Guardian cikkében.
A brit lap szerint azonban éppen az amerikai elnökválasztás mutatta meg a múlt hónapban, hogy az exit pollok mennyire tévesek lehetnek. Mozgósító hatásuk ugyanakkor erős, és könnyebbé teszik annak elérését, hogy a lakosság polgári engedetlenségbe kezdjen, vagy középületeket foglaljon el, azzal az indokkal, hogy ha a hivatalos végeredmény különbözik az exit poll-felmérésektől, akkor biztos hamisítás történt - írta a The Guardian.
Az elemzés szerint "a posztmodern államcsínyek előjátékává vált" a civil társadalom pártatlan megsegítése címén végrehajtott beavatkozás a külföldi választásokba; a CIA által a hidegháború idején szervezett harmadik világbeli felkeléseket egyszerűen adaptálták a posztszovjet időkre.
Ukrajna esetében azonban ez játék a tűzzel. Nemcsak arról van szó, hogy az ország földrajzilag és kulturálisan megosztott - ami önmagában is receptje a szétszakadásnak vagy akár a polgárháborúnak -, de arról is, hogy Ukrajna fontos szomszédja Oroszországnak. "Vad túlzás" imperializmussal vádolni Oroszországot csak azért, mert szoros érdeklődést mutat a szomszédos országok és az ott élő orosz ajkú kisebbségek iránt - áll a brit baloldali napilap pénteki elemzésében.
A The Guardian szerint a tüntetők nem az egész ország érzéseit képviselik; a kijevi utcán tiltakozók között nagy számban vannak nyugat-ukrajnaiak, akik soha nem érezték jól magukat Kijev, még kevésbé a Kelet-Ukrajnával, vagyis Janukovics kormánypárti elnökjelölt hatalmi bázisával kapcsolatba hozott emberek uralma alatt.