A határozattervezet előirányozta egyebek között, hogy szavazzanak meg bizalmatlansági indítványt a kormány ellen, ami után a kormánynak le kellett volna mondania.
A parlament ugyanakkor "első olvasatban" elfogadott egy másik határozattervezetet "az ország társadalmi-gazdasági és politikai helyzetének stabilizálásáról és az Ukrajna szuverenitását és területi épségét veszélyeztető alkotmányellenes szakadár törekvések megakadályozásáról", amely felszólítja a kormányt, hozzon intézkedéseket az országban kialakult helyzet stabilizálására, s hogy a kormány egy héten belül köteles tájékoztatni a parlamentet a meghozott intézkedésekről.
Újabb szereplő
Eközben az ukrán központi bank frissen távozott elnöke, Szerhi Tyihipko neve is felmerült a jelöltek közt a ukrán parlamenti választások megismétlése esetén a második fordulóban. Tyihipko az ukrán Kanal 5 csatornának nyilatkozta azt mondta, úgy érzi: "felelősséggel tartozik az emberekért" Ukrajnában. A bankvezetői posztjárol távozott, gazdasági szakértő, aki mellesleg az Ukrán Munkáspárt elnöki szerepét is betölti, úgy véli: amennyiben az ukrán parlament a második forduló megismétlése mellett dönt, szívesen vállalja a megmérettetést.
Külügy - belügy
Vlagyimir Putyin telefonon beszélt kedden Gerhard Schröder német kancellárral, és egyetértettek abban, hogy tiszteletben kell tartani a megismételt választás eredményét, ha sor kerül az újabb szavazásra.
Leonyid Kucsma törvényes ukrán elnök, az önhatalmúlag felesküdött Viktor Juscsenko és a vitatott választás győzteseként kihirdetett Viktor Janukovics Ukrajnát egy délkeleti autonómiára, egy galíciai-volhíniai (nyugati) fejedelemségre és egy krími köztársaságra osztotta - fejtegette az Izvesztyija, amely más orosz lapokkal együtt reális veszélynek ítélte Ukrajna szétszakadását.
Oroszországban egyesek úgy gondolhatják, hogy Moszkva számára most történelmi esély kínálkozik Kelet-Ukrajna, a Krím, Abházia, Dél-Oszétia, a Dnyeszter-vidék és Fehéroroszország visszaszerzésére. E területek, és el nem ismert köztársaságok egyesítése az orosz birodalomban reálissá válhat ugyan, de ez Oroszország szakításához vezet a Nyugattal, továbbá a demokrácia végéhez Oroszországban - mutatott rá a Nyezaviszimaja Gazetában Alexander Rahr német politológus, számos nyugati és orosz liberális elemző véleményét visszahangozva.
(MTI/mosnews.com)