"Magyar állampolgárokat nem szolgálunk ki!"

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Erdély-szerte elterjedt a hír, hogy sokan szándékoznak visszaadni a magyarigazolványt, mert így akarják kifejezni csalódottságukat a vasárnapi népszavazás eredménytelensége miatt, Székelyföldön pedig egyre többen jelzik, hogy nem szívesen látják a Magyarországról érkezetteket.

Erdélyben a hírek szerint a romániai magyarok egy része vissza akarja adni magyarigazolványát. Székely István, a magyarigazolványok kibocsátásáról tájékoztató romániai irodahálózat vezetője szerint még korai felbecsülni azt, hogy hányan adják vissza majd ezt az okmányt. Közölte: december 15-én találkozik az irodavezetőkkel, akkor már pontosabban fel lehet mérni az elégedetlenek számát.

Székely felidézte: korábban már előfordult hasonló eset, különböző magyarországi politikai történések kapcsán az emberek berohantak az irodába, lecsapták az okmányt az asztalra, és közölték az irodaszemélyzettel, hogy visszaadják a magyar igazolványukat. Ez azonban nem elterjedt jelenség - folytatta Székely -, mivel két és fél év alatt mindössze tucatnyi ember cselekedett így. Az irodavezető elképzelhetőnek tartja, hogy az elkövetkező időszakban nőni fog az elégedetlenkedők száma, de szerinte a magyarigazolvány visszaadása nem fog tömeges méretet ölteni.

Nemkívánatosak a magyarországiak

Székelyföldön mindenesetre radikális formát öltött az elmúlt két napon az elégedetlenség. A Hargita megyei önkormányzat nyílt levélben fordult testvérmegyéihez, azaz Bács-Kiskun, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Jász-Nagykun-Szolnok, Pest, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Zala megye közgyűléseihez. A levélben a megyei önkormányzat képviselői jelzik: az elkövetkező hetekben-hónapokban felül fogják vizsgálni a testvérmegyei kapcsolatokat azokkal a megyékkel, ahol a nem szavazatok voltak többségben.

A romániai magyar sajtó számos esetet említ, amely az ottaniak csalódottságáról tanúskodik. A G. elnevezésű, egyik leglátogatottabb székelyudvarhelyi kávézó ajtaján az olvasható: "Magyar állampolgárokat nem szolgálunk ki!". A tulajdonos azonban a Krónika című erdélyi napilapnak azt mondta: a felirat nem vonatkozik a kettős állampolgárság megadása mellett állást foglalókra (nem tudni azonban, ki hogyan bizonyítja majd, hogy miként voksolt, a tud.)

Ugyanez a lap idéz egy, cége termékeit több nyugati országba exportáló székelyudvarhelyi üzletembert, aki egyenesen gazdasági szankcióval készül válaszolni a határon túliaknak hátat fordító magyar állampolgároknak. Fontolóra vette, hogy magyarországi megrendelőinek ezentúl tíz százalékkal magasabb árat szab, mint a többi EU-tagországban bejegyzett cégnek.

Nem énekelték el a Himnuszt

Csíkszeredában sokan azt a kérdést teszik fel maguknak, hogyan jönnek majd a magyarországiak a csíksomlyói pünkösdi búcsúra. Gyergyószentmiklóson a város búcsús szentmiséjén a környékbeli falvakból keresztaljákkal érkező több mint négyezres körmenetben az eddigi gyakorlattól eltérően nem vitték a piros-fehér-zöld zászlót. A római katolikus plébánián a hívek kérésére bevették a magyar lobogót, és csak a román zászló maradt kinn. A tömeg tizenöt éve először nem énekelte el a Himnuszt.

Erdővidéki és csíki információk szerint a falvakban némelyek elkeseredésükben arra készülnek, hogy betörik majd a magyar rendszámú autók ablakait. Azt is tervezik, hogy a magyar zászlókat összetekerik, és csak a székely lobogók maradnak kinn.

Sógor Csaba, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) újraválasztott szenátora a Mediafax román hírügynökségnek kedden úgy nyilatkozott: a magyarországi népszavazás sikertelensége a romániai magyarok szempontjából nem olyan súlyos esemény, hiszen Románia hamarosan az Európai Unió tagja lesz, s akkor számukra amúgy is megnyílnak a határok.

Gyertyagyújtás a kettős állampolgárságért

A Mediafax keddi jelentése szerint hétfőn este a sepsiszentgyörgyi lakosok tucatjai a Szent József templomban álló Szent István-szobor előtt gyertyagyújtással tüntettek a kettős állampolgárságért, a népszavazás kudarca miatt. A gyertyagyújtók ezzel a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) felhívásának tettek eleget.

Az MPSZ sepsiszentgyörgyi elnöke, Gazda József "sajnálatosnak és felháborítónak" mondta a magyar választópolgárok urnák előtti magatartását. Véleménye szerint Magyarországon csak annyi magyar maradt, ahányan igennel szavaztak a kettős állampolgárság kérdésében.