Izraeli-palesztin-egyiptomi megállapodás

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A közel-keleti válság átfogó rendezését segítő akciótervben állapodott meg Izrael, a Palesztin Hatóság és Egyiptom. Tárgyalások kezdődhetnek minden érintett, valamint az Egyesült Államok és Oroszország részvételével.

Magas rangú egyiptomi forrásokra hivatkozva a Mena hírügynökség az jelentette, hogy Egyiptom, Izrael, a Palesztin Hatóság, valamint az Egyesült Államok és az Európai Unió olyan egyezséget kötött, amely az izraeli-palesztin konfliktus átfogó rendezéséről szóló elvi megállapodásként szolgálhat. Az előkészületek júliusig tartanak, ezt követően jön el a politikai cselekvés ideje.
   
A Mena úgy tudja, hogy Egyiptom nemzetközi konferencia összehívását javasolta. Washingtonban a békefolyamatban érintett minden fél - Izrael és a palesztinok, valamint Egyiptom, az Egyesült Államok, Oroszország és több más európai állam - tárgyalóasztalhoz ülne, és ezzel venné kezdetét a rendezés politikai szakasza.
   
Az akcióterv kereteit már meghatározták, jelenleg a részleteket pontosítják. Az egyik sarokpont a kétoldalú tűzszüneti egyezmény megkötése. Ebben a Palesztin Hatóságnak vállalnia kell, hogy leállíttat minden, Izrael ellen irányuló műveletet, valamint megerősíti az ellenőrzést Ciszjordánia és a Gázai övezet felett.

Ennek fejében Ariel Saron izraeli kormányfő elrendeli a palesztinokat sújtó katonai műveletek felfüggesztését mindaddig, amíg a palesztin fél is betartja vállalásait. 
   
Jeruzsálemben egy, neve elhallgatását kérő magas rangú izraeli külügyi tisztviselő megerősítette, hogy Izrael, Egyiptom és a Palesztin Hatóság megállapodott egy sor, a békefolyamat újraindítását célzó lépésben. Elmondása szerint Egyiptom közvetítőként vett részt az egyeztetéseken, és az elfogadott
intézkedések arra irányulnak, hogy megkönnyítsék a január 9-re kiírt
palesztin elnökválasztás megtartását, felszámolják a katonai torlaszokat a palesztin területeken.

Döntés született arról is, hogy engedélyezik az Európai Uniónak a választás megszervezését segítő megfigyelői missziók felállítását a palesztin területeken.