Közvetítő szerepet játszana az EP roma fóruma

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Parlamentben (EP) megalakított roma fórum egyik fő célja, hogy közvetítő szerepet lásson el az EP és a nemzeti kormányok között a kialakítandó összeurópai roma politikát illetően - mondta Lévai Katalin, az európai testület jogi bizottságának elnöke.

A szocialisták és zöldek támogatásával e hónapban létrehozott fórum céljai között szerepel közérdekű lobbitevékenység, és az, hogy vizsgálja az európai integrációs pénzek eljutását az érintettekig - közölte a Romának lenni Európában címmel rendezett találkozón Lévai Katalin európai parlamenti képviselő, volt esélyegyenlőségi miniszter, aki szerint "mindenki, aki ebben a roma fórumban benne van, azt vállalja, hogy egyfajta lobbitevékenységet folytat otthon annak érdekében, hogy a romák társadalmi integrációját segítse."

Baráth Etele, az európai ügyekért felelős miniszter arról beszélt: problémát az jelent, hogy az európai uniós forrásokhoz a roma társadalom fér a legnehezebben hozzá, mert - mint magyarázta - "az a közvetítő közeg hiányzik, amelyik a mi általunk megfogalmazott esélyek és az ő általuk képviselt konkrét helyzetek közé be tud ékelődni." A következő évben javítani próbálnak azokon a feltételeken, amelyek a roma társadalom számára elérhetővé, elnyerhetővé teszik a forrásokat - közölte Baráth Etele.

A sajtótájékoztató után Lévai Katalin, Baráth Etele, Kolompár Orbán, az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) elnöke és a meghívott roma aktivisták a támogatások igényléséről és felhasználásáról folytattak tanácskozást. Kolompár Orbán az uniós források felhasználásról szólva "óriási hibának" nevezte, hogy a cigány kisebbségi önkormányzatokat kizárták a pályázatokból. A tanácskozáson Simon Sándor magyar származású, Franciaországban élő producer elmondta, hogy szeretnének létrehozni egy páneurópai roma televíziót, amely roma nyelven sugározna. A főként oktatási és jogi kérdésekkel foglalkozó televízió zenét és dokumentumfilmeket is műsorra tűzne - jegyezte meg.