A Törökországgal folytatandó csatlakozási tárgyalások indításának 2005. október 3-ra való kitűzésével és egy olyan megállapodással ért véget péntek délután az Európai Unió állam- és kormányfőinek brüsszeli találkozója, amely szerint Ankara még a tárgyalások megkezdése előtt aláírja az EU és Törökország társulási szerződését az integrációs szervezet tíz új tagállamára, köztük Ciprusra is kiterjesztő ankarai jegyzőkönyvet, és ezzel gyakorlatilag elismeri a földközi-tengeri szigetországot.
A tagországok vezetői és Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök csütörtök este óta szinte folyamatosan kapcsolatban álltak egymással, hogy megegyezzenek a tárgyalások megkezdéséhez támasztott feltételekről. A megállapodást végül is uniós források szerint az a találkozó hozta meg, amelyen Erdogan és a holland EU-elnökséget képviselő Jan Peter Balkenende miniszterelnök mellett José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke, Tony Blair brit miniszterelnök és Gerhard Schröder német kancellár is részt vett. Később mind a 25 tagállam jóváhagyta az egyezséget.
Melléklet |
A hvg.hu ciprusi dossziéja |
Romániáról, Bulgáriáról és Horvátországról is döntöttek
Törökország és az EU |
A hvg.hu török dossziéjához kattintson ide! |
Jövő áprilisban az EU aláírja Románia és Bulgária csatlakozási szerződését, és a két ország 2007-ben várhatóan tagja lesz az EU-nak, ha folytatják a reformokat. Az állam- és kormányfők a huszonötök közti megbeszélések után külön ismertették ezeket a döntéseket a tagjelölt államok vezetőivel.
A brüsszeli EU-csúcsértekezlet legfontosabb témaköre az unió további bővítése volt. Az ezekről hozott döntéseket több uniós vezető - köztük Balkenende, Blair, Barroso és Schröder - történelminek minősítette. Törökország közeledési folyamata az EU-hoz több mint 40 éve kezdődött.