Japán és az Egyesült Államok azután kezdték el a közös rakétavédelmi kutatásokat, hogy Észak-Korea 1998-ban kísérletet hajtott végre egy rakétával, amely átrepült Japán felett. Japán tavaly decemberben, egy újabb észak-koreai kísérlet nyomán arról is döntött, hogy a szigetország védelmére rakétaelhárító rendszert vásárol az Egyesült Államoktól.
Szakértők szerint a rendszer részleges telepítésére már 2007-ben sor kerülhet, teljes üzembe helyezése 2011-re várható. Összköltsége a következő tíz évben 9,56 milliárd dollár lesz.
A Pentagon szerdán számolt be arról, hogy kudarccal végződött az Egyesült Államok tervezett sok milliárd dolláros rakétavédelmi pajzsának két éve első próbaindítása, miután az elfogó rakéta lefulladt indítósilójában a közép-csendes-óceáni Kwajalein gyakorlótéren.
A rakétavédelmi rendszer közös kifejlesztéséhez Japán bizonyos alkotórészeket fog exportálni az Egyesült Államokba - mondták el tisztségviselők.
A rakétavédelmi együttműködés japán hívei azzal érvelnek, hogy az ilyen közös fegyverkezési programok életfontosságúak ahhoz, hogy Japán elérhető áron korszerű védelmi képességekre tegyen szert. Az ellenzők ugyanakkor úgy vélik, hogy a rakétavédelmi pajzs kifejlesztésében való együttműködés árnyékot vethet Japán II. világháború után kialakult pacifista arculatára és nyugtalaníthatja ázsiai szomszédjait.