Az EU soros elnöke, Jan Peter Balkenende holland miniszterelnök találkozott Jacques Chirac francia államfővel, Gerhard Schröder német kancellárral, valamint Tony Blair brit és Kosztasz Karamanlisz görög kormányfővel, illetve még ezt megelőzően Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnökkel. Ezekről a tárgyalásokról egyelőre nem szivárgott ki semmi.
Melléklet |
Mit nyerhet az Európai Unió Törökországgal? Mitől fél Európa? Mit teljesített Ankara a csatlakozás érdekében? Mit nem teljesített még Ankara? Olvassa el Törökországgal foglalkozó mellékletünket! |
A legfőbb vitás pont ugyanis az az EU-követelés, hogy Törökország ismerje el az idén májusban EU-taggá vált Ciprusi Köztársaságot.
A csúcs kiszivárogtatott záródokumentum-tervezete szerint az "EU üdvözli Törökország döntését" azon kiegészítő jegyzőkönyv aláírásáról, amely a török-EU társulási szerződést az Európai Unió tíz új tagállamára, köztük Ciprusra is kiterjesztené - s amely jogilag a szigetország török elismerését jelentené.
A gond azonban az, hogy ilyen "török döntés" egyelőre nincs. S különösen nincs szó arról, amit állítólag egy, a záróközleményhez csatolt holland nyilatkozattervezet tartalmaz, miszerint Erdogan már most, pénteken kézjegyével látná el ezt a jegyzőkönyvet.
A záródokumentum-tervezet értelmében a jövendőbeli csatlakozási egyezmény hosszú átmeneti időszakokat, sőt állandó jellegű védzáradékokat is tartalmazhat - azaz például a törököket hosszú időre is kizárhatnák a jelenlegi EU-országok munkaerőpiacáról. Korábban az EU még egyetlen más tagfelvételnél sem alkalmazott ilyen szigorú szabályokat.