Összeurópai népszavazást javasolt Schüssel

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az osztrák kancellár "abszolút értelmesnek" nevezte, hogy összeurópai népszavazást tartsanak Törökország EU-tagságáról azután, hogy az Ankarával indítandó csatlakozási tárgyalások lezárulnak.

Wolfgang Schüssel kancellár, a kereszténydemokrata Osztrák Néppárt (ÖVP) vezetője az osztrák televíziónak nyilatkozott pénteken, miután az EU úgy döntött, hogy jövő ősszel tárgyalásokat kezd Törökországgal a csatlakozásról. A kormányfő már Brüsszelben felvetette, hogy Ausztriában népszavazást tarthatnának a török csatlakozásról, de az osztrák televíziónak adott interjúban már összeurópai referendumot javasolt.

A kancellár - nyilvánvalóan az osztrák ellenzék bírálataira válaszolva - elmondta, a török csatlakozási tárgyalások megindításáról döntő EU-csúcson ő volt az egyetlen, aki nyíltan beszélt arról, hogy az emberi jogok területén Törökországban még hiányosságok tapasztalhatóak. Schüssel korábbi nyilatkozataiban a Törökországgal kapcsolatos tárgyalások nyitottsága mellett foglalt állást, azaz olyan folyamatért szállt síkra, amely nem eredményezi "kötelező jelleggel" a teljes jogú tagságot, vagy annak elutasítását. Az osztrák kormánykoalíció pártjai nem tudtak közös álláspontra jutni ebben a kérdésben, mivel a kisebbik koalíciós párt, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) határozottan ellenzi Törökország felvételét az EU-ba.

Az ellenzék azért bírálta a kancellárt, mert a közvélemény-kutatások szerint az osztrákok többsége elutasítja Törökország felvételét az unióba, és a bírálók szerint Schüssel nem képviselte Brüsszelben az osztrák választók többségének a véleményét. Az ellenzék azt is Schüssel szemére hányta, hogy a népszavazással olyasmit javasol, amire csak 10-15 év múlva kerülhet sor, amikor a politikus "már régen nyugdíjban lesz".

A kancellár a tv-interjúban azt fejtegette, azért csak most vetette fel a népszavazás ötletét, mert korábban nem volt biztos abban, hogy az unió csatlakozási tárgyalásokat kezd Törökországgal. Schüssel szerint a bővítési tervet nem lehet összehasonlítani a legutóbbi bővítési fordulóval, mert Ausztria szomszédai, amelyek májusban csatlakoztak az unióhoz, mindig is Európa részét képezték, míg Törökországgal kapcsolatban az Európához tartozás alapkérdéséről is szó van.A portugál miniszterelnök közölte, hogy nem híve népszavazás rendezésének Törökország európai uniós csatlakozásáról saját hazájában, amint azt néhány országban tervezik.

Portugália nem szavazna a törökökről (Oldaltörés)

Pedro Santana Lopes Brüsszelben nyilatkozva kifejtette: "Törökország nem vitatéma Portugáliában, amely egy, más államok csatlakozása iránt nyitott, toleráns ország és híve a multikulturalizmusnak".

A kormányfő álláspontja az, hogy Törökország belépése stratégiai jelentőségű területekre terjeszti ki az Európai Unió határait, gazdagítani fogja az uniót. Az EU több tagja, így Franciaország és Ausztria világossá tették, hogy Ankara csatlakozásáról népszavazást kívánnak tartani. Az unió 25 tagállamának vezetői péntek délután jutottak egyezségre a Törökországgal - jövő októberben - megkezdendő csatlakozási tárgyalásokról.