Szlovákiában tavaly június elsejétől egy olyan törvény van hatályban, mely szerint minden orvos és beteg közti személyes kapcsolatfelvétel esetén a beteg köteles fizetni - írta szerdán a pozsonyi Pravda. Ha orvoshoz megy, minden esetben húsz koronát, ha kórházban fekszik, minden napért plusz ötven koronát fizet.
A rendszer nyilvánvalóan visszatartotta a betegeket abban, hogy orvoshoz, kórházba menjenek. Tavaly a kórházi ellátásokért fizetendő 50 koronás tételekből fél év alatt 277 millió korona bevétele származott az egészségügynek, az idén tizenkét hónap alatt pedig csak 160 millió.
Sok kórházban egyharmadára, számos helyen a felére esett vissza az ilyen eredetű bevétel. A kisebb kórházak az ötvenkoronásokból havonta alig képesek százezer koronánál nagyobb bevételt összekaparni - nyilatkozták az orvosok az ügyben vizsgálódó baloldali napilapnak.
Ennél is szerényebb bevételt jelent ez a forrás gyermekkórházaknak, mert hogy a hat évnél fiatalabb gyermekek esetében nem kell fizetni. A kórházak ezt a pénzt rendszerint az intézmény napi üzemvitelére költik, de olyan is van, hogy abból szerzik be az oxigénpalackokat. Az orvosok saját jövedelemként könyvelik el a betegenként húsz koronás bevételeiket.