Ken Hudnut, a US Geological Survey amerikai geológiai intézet szakértője úgy vélekedett, hogy a Szumátra közelében a tengerfenéken bekövetkezett, Richter-skála szerinti 9-es erejű
földrengés olyan hatalmas erőket szabadított fel, amelyek a Szumátrától délnyugatra fekvő legkisebb szigeteket mintegy 20 méterrel is eltolhatták délnyugati irányban. Szumátra északi csücske pedig mintegy 36 méterrel csúszhatott el délnyugati irányban.
Stuart Sipkin, az amerikai szeizmológiai tájékoztató szolgálat kutatója egyetértett azzal, hogy szigetek elmozdulhattak helyükről, ő azonban úgy véli, hogy a mozgás nem vízszintes, hanem függőleges irányú lehetett: a szigetek jobban kiemelkedtek a tengerből, miután az indiai kéreglemez a burmai kéreglemez alá csúszott, s ez utóbbi megemelkedett.
A kutatók a Föld mozgásában észlelt "rezdülések" alapján feltételezik azt is, hogy a földrengéskor felszabaduló kolosszális energia még bolygónkat is megingathatta keringési pályáján. "A Föld egy kicsit imbolyoghatott, de nem fog a feje tetejére állni" - magyarázta (és nyugtatgatta a kedélyeket) Kerry Sieh, a California Institute of Technology geológusa.
Mekkora erejű földrengés képes ilyen változásokat előidézni? - a tudósok ezt is számolgatták, s egyesek arra jutottak, hogy a vasárnapi földrengés "tolóereje" 1 millió atombomba felrobbantásakor keletkező energiának felel meg.
Szumátra a világ egyik leginkább földrengésveszélyes térsége. A sziget alatt több kéreglemez is találkozik, súrlódik, az egymásnak feszülő lemezekben évtizedeken át felgyülemlő feszültség pedig egy pillanat alatt felszabadulhat.