Békemegállapodás Szudánban

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Aláírták a békemegállapodást, megegyezett a szudáni kormány a déli lázadókkal, ezzel közel fél évszázados fegyveres konfliktust zártak le. A megállapodásban a déli területek autonómiája szerepel, s egy későbbi népszavazás arról, megmaradnak-e Szudán részeként.

Aláírták a békemegállapodást Szudánban a déli lázadók és a kormány képviselői. Az Afrika egyik leghosszabb polgárháborúját lezáró békeszerződést ünnepélyes keretek között, a kenyai fővárosban, Nairobiban írták alá a felek. A ceremónián megjelent Thabo Mbeki dél-afrikai elnök és Colin Powell távozó amerikai külügyminiszter is.

A megállapodás értelmében júliustól hat éven keresztül autonómiát kapnak a déli területek, és ezt követően népszavazást írnak ki arról, hogy megmaradnak-e Szudán részeként, vagy független államot alakítanak. A szudáni olajkincset - évi 320 ezer hordónyi termelés bevételeit - fele-fele arányban osztják meg egymás között.

A megállapodás ugyanakkor nem terjed ki az újabban kiélesedett darfúri helyzetre Nyugat-Szudánban. Kofi Annan, az ENSZ főtitkára arra figyelmeztet, hogy Darfúrban ismét felerősödhet az erőszak, ha a kormány nem tesz semmit annak érdekében, hogy az általa támogatott milícia tömeggyilkosságokban részt vett vezetőt bíróság elé állítsák.

A polgárháború 50 évvel ezelőtt kezdődött, a Szudán déli részén élő keresztények és animisták, illetve az északon élő muzulmánok között. A harcokban több mint másfélmillió ember vesztette életét. Egy 11 éves periódust (1972 és 1983 között) kivéve folyamatosak voltak a harcok. A béketárgyalások 2002-ben kezdődtek meg. A mostani hivatalos aláírást egy fegyverszüneti szerződés előzte meg, amelyet szilveszterkor írtak alá.