Az Európai Parlament hatalmas többséggel megszavazta szerdán Strasbourgban az EU alkotmányát: a jelen lévő 677 képviselőből 500-an hagyták jóvá az erről szóló határozattervezetet.
Az Európai Parlament állásfoglalása szimbolikus jelentőségű: az EU-alkotmány ratifikálása ugyanis az egyes tagállamok feladata, a strasbourgi testület csak véleményt mondhat ebben az ügyben. Ennek ellenére az alkotmány melletti kiállás, s különösen az igen szavazatok jelentős többsége segítheti, hogy a dokumentumot mind a 25 EU-tagállamban elfogadják.
A jelenlegi állás szerint legalább kilenc EU-tagállamban kérdezik meg a lakosság véleményét ebben az ügyben, s ezek közül kettőben, a briteknél és a dánoknál egyelőre nagyon komoly az elutasítók tábora.
Az elfogadott határozat szerint az Európai Parlament támogatja az alkotmányos szerződést és teljes meggyőződéssel kiáll annak ratifikálása mellett. Úgy véli, hogy az alkotmány stabil és tartós keretet ad az Európai Unió jövőbeli fejlődéséhez, s reméli, hogy az EU összes tagállama 2006 közepéig be is fejezi a ratifikálási folyamatot. A határozat emellett sürgeti a tagállamokat: tegyenek meg minden lehetséges erőfeszítést annak érdekében, hogy az európai polgárok világos és tárgyilagos tájékoztatást kapjanak az alkotmány tartalmáról.
Az Európai Parlament egyébként a harmadik törvényhozás volt - a litván és a magyar parlament után -, amely jóváhagyta ezt a hosszas előkészítő munka után tavaly júniusban elfogadott alkotmányt. A szavazási arányt Josep Borrell, az Európai Parlament elnöke egyértelmű eredménynek, magát az ülést pedig történelmi jelentőségűnek mondta.
Szájer József, a Fidesz európai parlamenti képviselője úgy véli: a szavazásnak elsősorban szimbolikus jelentősége volt, ám mégiscsak beindítja azt az összeurópai kampányt. Kósáné Kovács Magda szocialista európai parlamenti képviselő szerint fontos, hogy a szociális jogok chartája kikényszeríthető követelményként bekerült az alkotmányba.