Az indonéziai kormány egyben kilátásba helyezte, hogy kiutasíthatják azokat a segélymunkásokat, akik nem jelentik a hatóságoknak az Aceh tartomány fővárosán, Banda Acehen kívüli mozgásukat.
Úgy tűnik, hogy a kormány biztonsági megfontolásai miatt a segélyszállítmányok sem juthatnak el abba a tartományba, ahol szakadárok küzdenek évek óta egy független állam megalakításáért. Az indonéz hadsereg korábban arra figyelmeztetett, hogy a lázadók kifoszthatják a segélykonvojokat és a menekülttáborokban rejtőzködhetnek el, de egyelőre adós maradt a bizonyítékokkal. A jakartai kormány szerdai közleménye szerint igen nehéz helyzetbe kerülne a kormány, ha az Aceh tartományban segédkező külföldiek
"felelőtlen elemek" miatt bajba kerülnének.
Az indonéz szociális ügyek minisztériumának szerdai közleménye szerint egy nap alatt a szökőár újabb ezer halálos áldozatát találták meg, számuk ezzel elérte a 106 ezer 523-at. Aceh tartományban, amelyet a legsúlyosabban érintett a tengerrengést követő szökőár, 12 ezernél több embert tartanak nyilván eltűntként. A hajléktalanok száma megközelíti a hétszázezret.
Japán két hadihajó fedélzetén 350 katonát indított Indonéziába, hogy csatlakozzon a katasztrófát követő, nemzetközi összefogással folyó helyreállítási munkákhoz. Tokió korábban ezer katonát ígért erre a feladatra. A hajókon három CH-47 típusú szállító- és két, több célra felhasználható helikopter van, valamint járműszállító-eszközök és gyógyszerkészítmények.