A drámai hangú nyilatkozat az újvidéki egyetem filozófia karán tartott szerdai előadásában hangzott el a szerb elnök szájából. Tadics szerint Szerbia déli részén "nagyon kényes" a helyzet, s mindent meg kell tenni a körülmények stabilizálásához.
© B92 |
A szerb hatóságok szerint a határőrök szakszerűen reagáltak, a helyi albánok viszont azt állítják, hogy egyszerűen meggyilkolták a fiút, aki korábban már számtalanszor megtette ezt az utat, hogy meglátogassa a határ túloldalán élő édesanyját.
A történtek miatt több ezren tüntettek hétfőn az albánok lakta dél-szerbiai Presevóban. A belgrádi sajtó és a politikusok mostanság gyakorta válságosnak minősítik a helyzetet a térségben, amely négy évvel ezelőtt albán szélsőségesek lázadásának volt a színhelye.
A dél-szerbiai eseményekről tanácskozott kedden a szerbiai államvezetés is, háború esetleges kitöréséről azonban ez idáig senki sem beszélt. Nincs hír arról sem, hogy ismét fegyveres konfliktusba torkollhat a helyzet a térségben, ahol fokozottan ügyel a biztonságra a hadsereg és a milícia.
A helyi albán vezetők hétfőn követelték a katonák és a csendőrök kivonását a térségből, s helyettük nemzetközi erők kivezénylését kérték Presevo környékére, de Belgrád ezt mereven elutasította. Prvoszlav Davinics védelmi miniszter alig két hete jelentette be, hogy növelik a hadsereg létszámát Dél-Szerbiában.