A bejelentést nem sokkal később Saron hivatala is megerősítette. Egyik szóvivője szerint nem veszik fel újra a kapcsolatot Abbásszal mindaddig, amíg határozottan fel nem lép a fegyveresekkel szemben. Ászáf Sariv szóvivő azt is közölte, hogy erről tájékoztatták a palesztin illetékeseket, továbbá az Egyesült Államok, az Európai Unió és Nagy-Britannia vezetőit. Száeb Erekát palesztin főtárgyaló szintén tudatta: értesült az izraeli döntésről.
Kofi Annan ENSZ-főtitkár szóvivője útján elítélte a karni támadást, és reményét fejezte ki, hogy a terrorakció nem kérdőjelezi meg a felek által az elmúlt napokban tett pozitív lépéseket. A világszervezet első embere egyben felszólította az új palesztin vezetőket, hogy tegyenek meg mindent a támadás kitervelőinek és végrehajtóinak bíróság elé állítására.
Colin Powell amerikai külügyminiszter helyi idő szerint pénteken reményét fejezte ki, hogy a palesztinokkal való viszony befagyasztására vonatkozó izraeli döntés átmeneti lesz. A távozó amerikai külügyminiszter nem bírálta Ariel Saron izraeli kormányfőt, csak annyit jegyzett meg, hogy Mahmúd Abbász palesztin elnök "nagyon jól tudja, hogy ellenőrzés alá kell vonnia a terroristákat".
Katonai források szerint a csütörtöki merénylők egy teherautóba rejtett, több mint 100 kilogrammos robbanószerkezetet hoztak működésbe a Karni nevű forgalmas átkelőhelyen a Gázai övezet déli részén. Ez volt a legsúlyosabb támadás az erőszak megfékezésére törekvő Mahmúd Abbász palesztin elnökké történt vasárnapi megválasztása óta. Az akciót három radikális palesztin szervezet is magára vállalta. A támadást azután követték el, hogy a Hamász egyik ciszjordániai vezetője az Izrael elleni támadások beszüntetésére való készséget jelezte szervezete részéről.