Al-Kaida-tagokat vettek őrizetbe Németországban

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A német hatóságok vasárnap őrizetbe vettek két férfit, akik gyaníthatóan az al-Kaida terrorista szervezet tagjai, hívei - közölte Kay Nehm főügyész.

A 29 éves iraki Ibrahim Mohamed K. és a 31 éves hontalan palesztin Jasszer Abu S. feltehetően merényletek végrehajtását segítette elő Bonnból és Mainzból. A két városban razziát tartottak a rendőrök, négy lakást kutattak át. A két gyanúsított állítólag kapcsolatban állt az al-Kaida vezérével, Oszama bin Ladennel és a terrorista szervezet egyik ismert tagjával, Ramzi bin as-Sibával, illetve híveikkel.

Nehm szerint mindkét férfi esetében fennáll annak alapos gyanúja, hogy külföldi terrorista egyesülés tagjai, Németországban azonban nem terveztek merényleteket.

Az 1997 óta Németországban élő iraki a 2001. szeptember 11-én végrehajtott amerikai merényletek előtt és után egy évet töltött az al-Kaida afganisztáni kiképző táboraiban, részt vett az amerikaiak ellen harcokban, s ekkor feltehetően találkozott Oszama bin Ladennel és Ramzi bin as-Sibával. Ramzi bin as-Sibát egy évvel a New Yorkban és Washingtonban elkövetett merényletek után őrizetbe vették Karacsiban, és az Egyesült Államokban tartják fogva.

A német főügyész a nyomozás jelenlegi állása alapján közölte: a Mainzban élő iraki arra kapott megbízást, hogy merényleteket segítsen elő, pénzt, egyéb logisztikai támogatást szerezzen, és merénylőket toborozzon. A palesztint inkább az öngyilkos merénylő szerepére szemelték ki.

A mainzi rendőrség a két férfit már hosszabb ideje megfigyelés alatt tartotta. Nehm szerint Ibrahim Mohamed K. valószínűleg kis mennyiségű dúsított uránt is be akart szerezni Luxemburgból, de nem sikerült neki.

Az őrizetbe vételekkel egy időben a Der Spiegel hamburgi hírmagazin legújabb számában olyan információ jelent meg, amely szerint a tartományi belügyminiszterek több száz iszlám szélsőséges kiutasítását tervezik Németországból. Ennek alapja a január elsején életbe lépett bevándorlási törvény, amely "különleges veszély elhárítása érdekében tényekkel alátámasztott prognózis" alapján is lehetővé teszi a kiutasítási eljárás elindítását.