A Pentagon illetékesei szerint a Stratégiai Támogató Részlegnek (SSB - Strategic Support Branch) a létrehozását azok a változások indokolták, amelyeket a 2001. szeptember 11-i egyesült államokbeli terrortámadások indítottak el - hangoztatták a Pentagon illetékesei és elutasították azokat a feltételezéseket, hogy Donald Rumsfeld védelmi miniszter a Központi
Hírszerző Ügynökség (CIA) háta mögött, a kongresszus megkerülésével rendelte el az SSB megalakítását.
Hús-vér hírszerzők
Súlypontáthelyezés |
Stratégiaváltást javasolt az Irakba vezényelt amerikai csapatok számára egy amerikai tábornok, aki szerint az amerikai alakulatok tevékenységének súlypontját a harci cselekményekről a jövőben az iraki biztonsági erők támogatására kellene áthelyezni. A javaslatot Gary Luck nyugalmazott tábornok fogalmazta meg, aki a Pentagon megbízásából az elmúlt időben Irakban felmérte és értékelte az Egyesült Államok ott alkalmazott katonapolitikáját. A Pentagon szóvivője szerint az iraki biztonsági erők a jövőben nagyobb felelősséget vállalnak majd magukra a hadműveletek lefolytatásában. Ezzel párhuzamosan csökkenni fog az amerikai alakulatok (ez irányú) szerepvállalása, s bővül tanácsadói, illetve kiképzői tevékenységük. |
A nevük elhallgatását kérő illetékesek hangsúlyozták, hogy a Pentagon kihallgatói, nyelvészei és más szakértői már két éve tevékenykednek alkalomszerűen Irakban és Afganisztánban, fontos szerepük volt Szaddám Huszein iraki exelnök 2003. decemberi elfogásában, most pedig a Védelmi Hírszerző Ügynökség (DIA) alárendeltségébe tartozó Stratégiai Támogató Részlegben tízfős rajokba szervezik őket külföldi bevetésre és mindezt a CIA tudomásával és közreműködésével végzik.
Az illetékesek leszögezték, hogy a kongresszust tavaly értesítették a tervről, a részleg nevét azonban időközben megváltoztatták, ezért a tárca képviselője aznap a kongresszusba ment, hogy tájékoztassa a törvényhozókat a félreértések elkerülése végett.
Nem voltak elegen a terepen
Stephen A. Cambone |
A 2001. szeptember 11-i New York-i és washingtoni terrortámadásokat kivizsgáló bizottság bírálta a CIA-t, amiért nem volt elég hírszerző a terepen, és bürokratikus akadályok nehezítik az értesülések megosztását a 15 szervezetet számláló hírszerző közösségen belül.
John McCain republikánus párti szenátor hétfőn közölte, hogy a szenátus elé viszi az ügyet és úgy vélte, hogy a részleg a CIA teljesítményével kapcsolatos kudarcérzet terméke. A hatásköri villongások régi keletűek a fegyveres erők átalakítására törekvő Donald Rumsfeld tárcája és a CIA között, amit kiélezett a hírszerző közösség átszervezése.