"A katonai bíróságok eljárásai vétenek az amerikai eljárásjog ellen, ezért alkotmányellenesek. A terrorellenes harc jegyében sem lehet tagadni azon legalapvetőbb jogok létét, amelyekért az amerikaiak több mint kétszáz éven át harcoltak és életüket áldozták" – írta hétfői végzésében Joyce Hens Green bírónő.
Az állásfoglalás azokra a bíróságokra vonatkozik, amelyek időnként felülvizsgálják, indokolt-e a külföldi őrizetesek további fogva tartása, nem pedig a katonai bizottságoknak nevezett testületekre, amelyeknek az a feladata, hogy ítélkeznek azoknak a külföldi foglyoknak a perében, akik ellen vádat emelnek.
A tavaly létrehozott katonai bíróságok a felülvizsgálat során arról határoznak, hogy melyik foglyot minősítsék továbbra is "ellenséges harcosnak", akinek nem jár az alkotmányban előírt jogvédelem. A sajátos jogi kategória indoklásául az szolgál, hogy a terroristák nem viselnek egyenruhát, elvetemültségükben nem tartják magukat a hadviselés szabályaihoz, bármiféle nemzetközi joghoz, írott vagy íratlan normához.
A bírónő több mint 50 guantánamói fogoly beadványának ügyében hozott döntésével csapást mért a kormány álláspontjára, amely szerint a terrortevékenység gyanújával az amerikai haditengerészeti támaszponton őrzött foglyoknak "ellenséges harcosként" nincsen alkotmányos joguk arra, hogy amerikai polgári bíróságon panaszt tegyenek fogva tartásuk ellen.
Scott McClellan fehérházi szóvivő közölte, hogy a Fehér Ház minden tisztelete ellenére nem ért egyet a bírónővel.
Green bírónő határozata ellentmond egy másik, a kormány álláspontjával megegyező döntésnek is, amelyben Richard Leon bíró két héttel ezelőtt azzal az érvvel utasította el 7 guantánamói fogoly panaszát.