Egyes jelentések szerint Budapest komoly esélyes lehetett volna, ha nem vonják vissza sietősen Irakból a magyar katonákat mandátumuk lejárta után. Igaz, Prága és a jelentős erőkkel Irakban állomásozó Lengyelország fővárosa is kiesett a versenyből, amelyet végül Pozsony, a „nevető negyedik” nyert meg, amerikai-orosz kompromisszum eredményeként. Feltehetően a helyszín kiválasztásánál az is sokat nyomott a latba, hogy amikor tavaly Magyarország bejelentette a magyar katonák kivonását Irakból, Pozsony jelezte: a szlovák katonák – több mint száz fő – maradnak.
Vlagyimir Putyin és George Bush még tavaly novemberében az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) Chilében rendezett tanácskozásán állapodott meg az idei találkozóról.
A magyar határőrség korábban arra kérte a Szlovákiába utazókat, hogy a határátlépés megkönnyítése érdekében útlevelet vagy kártya alapú személyi azonosító okmányt vigyenek magukkal, mivel az amerikai-orosz csúcstalálkozó miatt megszigorítják a biztonsági intézkedést. Elsősorban a régi típusú személyi igazolvánnyal utazók számíthatnak rá, hogy az ellenőrzés a megszokottnál tovább tart, ezért időszakonként várakozások, torlódások alakulhatnak ki. A gépjárművel utazóknak, fuvarozóknak arra kell felkészülniük, hogy a járművet, a jármű papírjait és rakományát is alapos ellenőrzés után engedik be Szlovákiába.