A legfőbb ügyészség úgy döntött, hogy bűnvádi eljárás keretében foglalkozik az üggyel - jelentette ki pénteken a közszolgálati rádióban Kazimierz Olejnik, a lengyel főállamügyész helyettese.
Január végén megjelent az interneten a kommunista titkosszolgálatok eddig titokként kezelt névlistája, amely 240 ezer nevet tartalmaz. A forrás saját bevallása szerint Bronislaw Wildstein újságíró, a Rzeczpospolita című konzervatív lap – azóta elbocsátott - szerkesztője, aki titokban lemásolta a névjegyzéket a Nemzeti Emlékezet Intézetében, ahol csak kutatók és különleges engedéllyel felhatalmazott más személyek nyerhetnek betekintést a titkos iratokba.
Kazimierz Olejnik szerint ezzel a hivatalosan egyelőre ismeretlen elkövető megsértette az adatvédelmi, illetve a közigazgatási törvényt.
A listáról keveset lehet tudni; a dokumentum a titkosszolgálatok hivatásos belső tagjainak, külső ügynökeinek és besúgóinak neve közé vegyítve sorolja fel azoknak a neveit is, akiket csak kiszemeltek a beszervezésre, és olyanokét is, akiket a szolgálat megfigyelt.
Leon Kieres, a Nemzeti Emlékezet Intézetének elnöke pénteken elmondta, hogy már az intézmény munkáját veszélyezteti a dagadó botrány, ugyanis emberek tömegei követelik az archívumba való betekintést, miután sokan saját nevükkel is találkoztak a listán.
Marek Belka miniszterelnök erre reagálva ígéretet tett az intézetnek arra, hogy a megnövekedett ügyféligények kielégítésével járó költségek fedezését a kormány vállalja.
A neten elérhető névjegyzék óriási botrányt kavart Lengyelországban, ahol ezidáig a volt kommunista rendszer irányítóiról, működtetőiről szóló archívumokat nem tárták a nyilvánosság elé.