Visszahívták a bolgár parlament elnökét a képviselők pénteken. Ognyan Gerdzsikovot azzal vádolták, hogy "a parlamentet a végrehajtó hatalomnak alávetve megsértette az alkotmányt".
Ez a voksolás, amelynek alkalmával a bolgár Szocialista Párt a rendszerváltás óta először szavazott együtt a parlament három jobboldali ellenzéki pártjával, felvázolta a jövő héten esedékes, a kormány elleni bizalmatlansági szavazás erőviszonyait is.
Szimeon Szakszkoburggotszki miniszterelnök kormánya ellen csütörtökön, öt hónappal a parlamenti választások előtt terjesztett elő bizalmatlansági indítványt a parlamentben az ellenzék, s egyben lemondásra szólította fel a parlament elnökét is. A törvényhozási szabályok szerint 72 órának kell eltelnie ahhoz, hogy az indítványról megkezdődjön a vita.
Elemzők szerint csekély az esélye annak, hogy a kezdeményezés új választások kiírásához vezessen. Mivel azonban a kétpárti centrista koalíciónak három szavazata hiányzik a többséghez, nem lehet kizárni ezt a lehetőséget.
A kormánykoalíciónak - a Nemzeti Mozgalomnak, valamint a bulgáriai törökök és muzulmánok érdekeit képviselő Mozgalom a Jogokért és a Szabadságért pártnak - mindössze 118 mandátuma van a 240 fős törvényhozásban.
A bizalmatlansági indítványt a bolgár dohányipari monopólium, a Bulgartabak privatizációjának kudarca váltotta ki, ami bizonyítja az ellenzéki pártok részéről megmutatkozó növekvő elégedetlenséget a miniszterelnök belpolitikájával.
Gerdzsikov házelnökként a múlt héten megakadályozta, hogy parlamenti vizsgálatot indítsanak a 300 ezer főt foglalkoztató dohánycég privatizálása ügyében. A parlamentnek a jogszabályok értelmében két hete van, hogy új elnököt válasszon.
A pénteki voksoláson 119 ellenzéki, illetve független képviselő szavazta meg a kormánypárti Gerdzsikov visszahívását, a koalíciós pártok 114 képviselője szavazott nemmel, egy képviselő tartózkodott, hatan pedig, köztük négyen a koalíciós pártokból, távol maradtak.